Reklama

Szykuje się szturm na program Senior plus

Gminy, powiaty i samorządy województw mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. W budżecie rządowego programu na przyszły rok przewidziano 80 milionów złotych. - Do 7 stycznia 2020 r. można składać oferty w kolejnej edycji programu Senior plus - zapowiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło kolejną edycję programu "Senior plus" na 2020 r. W ramach programu samorządy mogą uzyskać dofinansowanie na tworzenie dziennych domów i klubów "Senior plus" oraz na utrzymanie już istniejących placówek.

Podkreśliła, że liczba domów i klubów seniora systematycznie rośnie. - Na koniec 2018 r. było ich ok. 500, kolejne jeszcze powstaną w tym roku. Nie mamy już białych plan na mapie naszego kraju, ale oczywiście, patrząc na to, że samych samorządów gminnych jest ponad 2,5 tys., nadal mamy jeszcze trochę do zrobienia - oceniła minister Maląg.

Reklama

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że można otrzymać maksymalnie 300 tysięcy złotych dotacji na utworzenie Dziennego Domu Seniora.

Natomiast na utworzenie Klubu Seniora można dostać 150 tysięcy złotych. Sfinansowane może być do 80 procent całkowitego kosztu realizacji zadania. Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek.

Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu "Senior +" można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie "Senior +" może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie.

Więcej pieniędzy przewiduje się na utrzymanie już istniejących Domów Seniora i Klubów - podkreśliła minister Marlena Maląg. 20 milionów złotych jest przeznaczonych na utworzenie nowych placówek, a reszta - na pomoc w utrzymaniu tych, które powstały w ostatnich latach.

Największa część tej kwoty, 56 mln zł, będzie przeznaczona na bieżącą działalność już istniejących placówek.

Na powstanie nowych domów i klubów dla seniorów będzie przeznaczone w sumie 20 mln zł. Minister powiedziała, że - tak jak w ubiegłych latach - na utworzenie dziennego domu gminy, powiaty lub samorządy województw mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tys. zł. Z kolei na utworzenie klubów można dostać 150 tys. zł dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Pozostałe 4 mln zł z budżetu programu będzie przeznaczone na jego obsługę techniczną.

- Cieszy nas, że kluby powstają także w małych miejscowościach, a osoby starsze mogą aktywnie spędzić dzień, popołudnie, w zależności od swoich potrzeb. Seniorzy chętnie przychodzą do domów i klubów, by korzystać z proponowanych tam form aktywności. To pomaga odzyskać uśmiech, radość, chęć do życia. To jest bardzo ważne. Będziemy starali się dalej wspierać zadania w zakresie szeroko rozumianej polityki senioralnej, aby osobom starszym żyło się coraz lepiej - podkreśliła minister Maląg.

Oferty można składać do 7 stycznia 2020 r., wyniki konkursu zostaną ogłoszone 28 lutego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »