Trwa dobra passa funduszy PPK. Od początku roku niektóre zarobiły nawet ok. 20 proc.
Sierpień przyniósł kolejne nowe rekordy wszech czasów na amerykańskim i polskim rynku akcji. WIG pokonał psychologiczną barierę 70 tys. punktów, mWIG poprawił swoje 14-letnie maksima, a WIG20 wspiął się na poziom najwyższy od dwóch lat.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Ożywienie gospodarcze na świecie, wysoka dynamika PKB w Polsce, ale też coraz wyższa inflacja, zachęcają inwestorów do sięgania po wyższe ryzyko i kupowania akcji. W skali całego miesiąca główne indeksy na GPW wzrosły o około 5%, wspierając wyniki inwestycyjne funduszy zdefiniowanej daty PPK.
Zdecydowana większość funduszy PPK wypracowała zysk, który wyniósł średnio od 0,76% (FZD 2025) do 2,84% (FZD 2050).
Z każdym miesiącem powiększa się przewaga funduszy z odleglejszą datą docelową, które mają większy udział akcji w portfelach. W 8 miesięcy fundusze z datą powyżej 2045 roku zarobiły po kilkanaście procent, a rekordzista nawet powyżej 20%. Jednocześnie fundusze z bliższą datą zarobiły po kilka procent.
Tak dobre wyniki oraz wpłaty pracowników i pracodawców przyczyniają się do systematycznego wzrostu aktywów funduszy PPK. W samym sierpniu wzrosły o 8% do 6,3 mld zł, a licząc od początku roku o 124%.
Najwyższą dynamikę (w ujęciu procentowym) notują instytucje mające najmniejszy udział w rynku PPK. Ponadto wyróżniają się TFI należące do grupy kapitałowej PZU, czyli PZU TFI (167% od początku roku) oraz Pekao TFI. TFI PZU z dynamiką na poziomie 167% od początku roku, z każdym miesiącem umacnia się na drugiej pozycji, odskakując będącemu na trzecim miejscu NN PTE.
Jednocześnie zmniejsza dystans do lidera rynku PKO TFI , choć wciąż pozostaje on ogromny. Z kolei wartość aktywów PPK zgromadzonych przez Pekao TFI zwiększyła się w 8 miesięcy o 187%, dzięki czemu instytucja ta w sierpniu wskoczyła na szóste miejsce, wyprzedzając Uniqa TFI.
Według danych z 13 września 2021 liczba uczestników PPK sięgnęła 2,38 mln, a aktywa - 6,44 mld zł.
Najlepiej we wrześniowym rankingu wypadły fundusze z UNIQA - wszystkie otrzymały najwyższą ocenę w horyzoncie rocznym 5a. Co istotne, najwyższe noty utrzymują od samego początku przyznawania rankingów, czyli od listopada 2020 roku. Na tak wysokie oceny mają wpływ bardzo dobre (najlepsze wśród PPK) wyniki w skali 12 mies.
Analizując obecnie wyniki czy rankingi funduszy PPK, warto pamiętać, że są one krótkoterminowe, więc mają ograniczony walor prognostyczny.
Rankingi w horyzoncie 3-letnim będą dostępne dopiero pod koniec przyszłego roku. Im lepsze PPK tym utrzymują wysokie oceny 4a lub 5a w zależności od funduszu. Należy pamiętać o ocenie która jest zdeterminowana okresem zapadalności daty
Anna Zalewska