Reklama

Tu sprawdzisz swoją przyszłą emeryturę. ZUS już ją wyliczył

Aż 23 miliony Polaków ma podaną nową informację o stanie swojego konta emerytalnego w ZUS. Problem w tym, że jest dostępna na platformie elektronicznej Zakładu, a tylko 9 mln osób z tej grupy aktywowało swoje konto i może sprawdzić na jakie świadczenie dostanie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

 Każdemu, kto ukończył 35 lat i odprowadzała w swoim życiu składki emerytalne, ZUS policzył już jego przyszłą hipotetyczną emeryturę. Jeszcze kilka lat temu każdy dostawał list drogą pocztową, ale od 2020 roku Zakład udostępnia tę informację na PUE ZUS czyli na platformie elektronicznej.

Łącznie ZUS przygotował 23 mln informacji o stanie konta (IOSK), ale w tej grupie jest tylko 9 mln osób, które mogą to sprawdzić, bo aktywowały swoje konto elektroniczne PUE ZUS. Łącznie aktywnych jest 10,4 mln.

Reklama

- W 2022 roku wygenerowaliśmy 23 152 066  IOSKU. Tak jak w latach ubiegłych, i tym razem nie wysyłaliśmy IOSKU w formie papierowej, tylko udostępniliśmy ją na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Zrobiliśmy to dla 8 761 974 ubezpieczonych, którzy aktualnie mają założony profil - podał Zakład.

Przyszła emerytura już policzona na PUE ZUS

A to jak niedawno pisaliśmy powinna być "lektura obowiązkowa", choć dla wielu może być niemile zaskakująca, bo prognozowane przyszłe emerytury z państwowego systemu będą niskie w stosunku do wynagrodzenia (stopa zastąpienia w przypadku osób, które zaczęły pracować po 1999 roku może przy obecnym wieku emerytalnym spaść do 30 proc.). Do tego duża część Polaków pracuje na niskooskładkowanych umowach czy prowadzi jednoosobową działalność, od której są odprowadzane niskie składki emerytalne.

Warto więc przynajmniej mieś świadomość tego jakie będą "gołe emerytury z ZUS". 

Aby sprawdzić informację o stanie swojego konta oraz prognozach wystarczy zalogować się do PUE ZUS i przejść do panelu ubezpieczonego. Tam w oknie głównym należy wybrać zakładkę "Ubezpieczony". Z menu w tym oknie trzeba wybrać pozycję "Informacje o stanie konta" i zaznaczyć rok 2021. Następnie, za pomocą przycisku "Szczegóły", otworzyć zawartość.

Przyszła emerytura sięgnie 30 proc. średnich zarobków

Hipotetyczna emerytura (podawana dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 35 lat do końca grudnia 2021 r.), obliczana jest na podstawie danych zapisanych na koncie - w dwóch wariantach:

Pierwszy - przy założeniu, że ubezpieczony będzie pracował do momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i na jego konto będą wpływały składki. Drugi wariant pokazuje prognozę tylko na podstawie kwot zapisanych na koncie do końca 2021 r.

Znajdziemy też prognozę uwzględniającą zarówno konto jak i subkonto. Analogicznie czyli zakładając, że dalej będą wpływać składki oraz drugi wariant czyli wyliczona tylko na podstawie dotychczas wpłaconych i zapisanych w ZUS.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »