Ulgą dla pracujących seniorów objęto zbyt wąską grupę? Są skargi do RPO

Seniorzy skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy "Polskiego Ładu". Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są jednak wątpliwości czy te skargi są uzasadnione. Eksperci podkreślają też, że ta ulga jest słaba, bo korzyści są niewielkie, a straty duże.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące konstrukcji nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy reformy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Głównym zarzutem podnoszonym przez skarżących jest okoliczność, że ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, nie uwzględniając jednocześnie osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury - informuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama

Obywatele nie rozumieją, dlaczego ta grupa została pominięta. Podnoszą, że problem dotyczy nie tylko osób pracujących w służbach mundurowych, ale także tych, których aktywność zawodowa miała miejsce w wyjątkowo szkodliwych warunkach.

Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę skarżący, jest problem zbyt wąskiego kręgu osób uprawnionych do zwolnienia pod kątem źródła uzyskiwanych przychodów. Nowa regulacja obejmuje bowiem osoby uzyskujące przychody z szeroko rozumianego stosunku pracy, umów zlecenia, zasiłku macierzyńskiego oraz działalności gospodarczej, wyłączając pozostałe źródła, przykładowo umowy o dzieło.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Jarosława Szatańskiego o  stanowisko, także pod kątem zasadności dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych.

Jednak ekspert systemu emerytalnego uważa, że kryterium  powszechnego wieku emerytalnego jest obiektywne z tego punktu widzenia, ale zaznacza, że ulga dla pracujących seniorów i tak ma niewielkie znaczenie, bo jest bardzo słabą zachętą.

Słabe zachęty do późnego przechodzenia na emeryturę

- W mojej opinii taka ulga może odnosić się tylko do powszechnego wieku emerytalnego, ponieważ możliwość skorzystania z wcześniejszych emerytur, przy niższym wieku to dodatkowe uprawnienia. Osoby, która przykładowo pracowały w szczególnych warunkach będą mieć rekompensatę w postaci wyższego mnożnika przy ustaleniu kapitału początkowego, który jest istotnym składnikiem emerytury - tłumaczu Tomasz Lasocki, ekspert w zakresie zabezpieczenia społecznego z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaje jednocześnie, że tzw. PIT-0 dla seniorów jest zbyt słabą zachętą i nie będzie skuteczny. -  PIT-0 dla seniorów w praktyce i tak nie zadziała, bo korzyść z tego płynąca jest zbyt mała, by przesunąć decyzje o przejściu na emeryturę. Jeśli ktoś zarabia minimalną krajową, to przy 30 tys. zł kwoty wolnej i 12 proc. stawce podatku ta "korzyść"  będzie śladowa, a straci 12 emerytur oraz 13. i 14. emerytury - tłumaczy Lasocki.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | RPO | PIT 0 | wiek emerytalny | ulga dla seniora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »