Ustawa o emeryturach pomostowych: Senacka komisja pozytywnie o nowelizacji

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Nowela zakłada możliwość zawnioskowania o to świadczenie jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ponadto zmiany przewidują rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Korzystne zmiany

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja ma wprowadzić korzystne zmiany dla osób zamierzających starać się o przyznanie emerytury pomostowej. Zmiany mają uchronić osoby wnioskujące o emeryturę pomostową przed utratą pracy w sytuacji, gdyby nie spełniała niezbędnych warunków do jej ustalenia.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji podkreślił, że obecny system korzystania z możliwości przejścia na emeryturę ze względu na szczególne warunki pracy wymaga zmian.

Reklama

Siedem warunków

- Teraz, żeby przejść na emeryturę pomostową, trzeba spełnić siedem warunków: urodzić się po 1948 r., mieć co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach, osiągnąć odpowiedni wiek - w przypadku kobiet 55 lat i mężczyzn 60 lat, przed 1 stycznia 1999 r. wykonywać prace w szczególnych warunkach. Dodatkowo trzeba mieć 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Kolejny wymóg to wykonywanie pracy w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 r. I siódmy punkt - musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy - wymienił wiceminister.

Jak dodał, ta ostatnia przesłanka powodowała liczne komplikacje dla osób, które chciały z tej możliwości skorzystać.

- Dlatego wprowadziliśmy zmianę zakładającą, że osoby, które chcą przejść na emeryturę pomostową jeszcze przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę, będą mogły otrzymać decyzje ZUS o prawie do emerytury pomostowej - wyjaśnił Szwed.

Takiej sytuacji juz nie będzzie

Wskazał, że nie będzie już takiej sytuacji, że pracownik rozwiązał umowę o pracę, a potem okazało się, że z różnych przyczyn tego świadczenia nie będzie mógł otrzymać.

- W 2020 r. wydano prawie 24 tys. decyzji o przyznaniu emerytur pomostowych. Liczba decyzji odmownych wyniosła 9,5 tys. - powiedział wiceminister.

W trakcie posiedzenia komisji senator Ryszard Majer (PiS) złożył wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek. Senatorowie opowiedzieli się za nim jednogłośnie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W nowelizacji ustawy zapisano, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią przed rozwiązaniem stosunku pracy, a spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane - prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu.

Większe kompetencje PIP

Ponadto - zgodnie z nowelą - rozszerzone zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Nowe przepisy pozwolą PIP na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zadania Państwowej Inspekcji Pracy zostaną rozszerzone o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Skarga będzie przysługiwała pracownikowi nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również wtedy, gdy mimo umieszczenia w tej ewidencji, stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Ustawa ma wprowadzić także rozwiązanie, dzięki któremu większe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie dla projektów poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Zmiany zakładają ujednolicenie wysokości dofinansowania (80 proc. szacowanej kwoty) dla wszystkich przedsiębiorstw - niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytury pomostowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »