W PPK uczestniczy ok. 2,5 mln pracowników. To ok. 35 proc. uprawnionych

Polacy już zdążyli się oswoić z programem PPK (działa od 2019 roku), jednak wciąż skala uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych nie jest szczególnie duża. W PPK oszczędza ok. 2,5 mln pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały uruchomione w 2019 roku. "Według najnowszych dostępnych danych (za grudzień 2022 r.), w PPK oszczędza obecnie 2,52 mln pracowników. To ok. 34,6 proc. osób, którym stworzono możliwość uczestnictwa w programie" - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.

"Nie udało się zachęcić do dodatkowego oszczędzania więcej niż 35 proc. uprawnionych do tego pracowników. Jest to o tyle zaskakujące, że w projekcie PPK zawarto mechanizm autozapisu - pracownik musi podjąć decyzję, nie by się zapisać, lecz by się wypisać. Mimo to aż ok. 65 proc. uprawnionych pracowników podjęło świadomie ten wysiłek, by zrezygnować z PPK. To dość duża liczba, zwłaszcza jeśli porówna się ją ze skalą uczestnictwa w podobnych programach w innych państwach" - oceniają eksperci PIE.

Reklama

Wykres. Stopa uczestnictwa w PPK (proc. pracowników, którzy skorzystali z możliwości oszczędzania w programie) i liczba osób uczestniczących w PPK (w mln) w okresie od października 2021 r. do grudnia 2022 r.


Jak wygląda skala uczestnictwa w podobnych programach emerytalnych w innych krajach?

Jak się oszczędza w Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii?

Eksperci PIE przytaczają przykład Nowej Zelandii, gdzie funkcjonuje podobny program emerytalny.

"W nowozelandzkim programie KiwiSaver (jego charakterystyka jest bardzo zbliżona do polskich PPK) po roku oszczędzało ok. 50 proc. pracowników podlegających automatycznemu zapisowi. Po pięciu latach odsetek osób zapisanych do KiwiSaver w stosunku do całej populacji kraju w wieku 18-65 lat wynosił 53 proc., a po dekadzie - aż 80 proc." - wyliczają.

Program dodatkowego oszczędzania emerytalnego z udziałem zakładu pracy funkcjonuje także w Wielkiej Brytanii - zwraca uwagę PIE. "W brytyjskim przypadku, podobnie jak w nowozelandzkim, można obserwować stały wzrost tego odsetka, który na początku wynosił ponad 50 proc., a po pięciu latach wzrósł do ok. 80 proc." - wylicza PIE.

(oprac. js)

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPK | emerytura | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »