Waloryzacja rent i emerytur. Wiadomo, co zakłada rząd

​Wiadomo, ile może wynieść waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku. Zgodnie z prognozami rządu osoby dostające najniższą emeryturę mogą się spodziewać co najmniej 162 zł miesięcznie więcej w przyszłym roku.

Rząd w skierowanym do Sejmu projekcie przedstawił prognozę wzrostu wysokości rent i emerytury w 2024 roku - podaje portal Business Insider Polska. Chodzi o projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla sołtysów.

W rządowym projekcie założono, że waloryzacja świadczeń w 2024 roku wyniesie 10,19 proc. Takie założenie pojawia się w ocenie skutków regulacji projektu ustawy. Business Insider wylicza, jak to się przełoży na wysokość emerytur.  

Reklama

Waloryzacja emerytur

Emerytury oraz renty są co roku waloryzowane. Ich wysokość jest podnoszona tak, by zrekompensować spadek wartości świadczeń spowodowany inflacją. 

Do wyliczania wskaźnika waloryzacji używane są dwie wartości: realny wzrost przeciętego wynagrodzenia w poprzednim roku oraz tzw. inflacja emerycka. To wskaźnik obrazujący, ile wynosił wzrost cen odczuwany przez emerytów. Różne grupy społeczne kupują bowiem inne towary i usługi, więc odczuwany przez nie wzrost cen może być inny niż średnia wartość inflacji podawana co miesiąc przez GUS. 

Waloryzacja może być procentowa lub procentowo-kwotowa, tak jak np. w bieżącym roku. W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc., ale zagwarantowany był wzrost świadczenia o co najmniej 250 złotych. 

O ile wzrosną emerytury w 2024 roku?

W 2024 roku waloryzacja świadczeń ma wynieść 10,19 proc. - założył rząd w projekcie nowej ustawy. To na razie założenie, a wskaźnik waloryzacji będzie zależał od danych z gospodarki w bieżącym roku.

Portal Business Insider zwraca też uwagę, że na razie nie wiadomo, czy rząd zastosuje waloryzację procentową, czy procentowo-kwotową. 

Jeśli zastosuje waloryzację procentową, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 10,9 proc., najniższe świadczenie emerytalne, które obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, wzrośnie o 162 zł brutto miesięcznie. W przypadku waloryzacji procentowo-kwotowej rząd może przyjąć inną, wyższą kwotę podwyżki. 

Dziennikarze portalu wyliczają także, ile wyniosą podwyżki dla osób pobierających świadczenia w wysokości innej niż minimalna. I tak np. emeryt otrzymujący 2000 zł brutto miesięcznie może liczyć na podwyżkę w wysokości ok. 204 zł miesięcznie. Osoby z emeryturą w wysokości 2500 zł brutto otrzymają od marca 2024 roku o 255 zł brutto miesięcznie więcej. A osoby ze świadczeniem w wysokości 5000 zł brutto dostaną po waloryzacji prawie 510 zł brutto więcej - wylicza Business Insider. 

oprac. Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renty | waloryzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »