300 plus do emerytury, rząd zapowiedział nowy program. Dostaną tylko na wsi

300 plus do emerytury dla seniorów - takie rozwiązanie zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego w ostatnich dniach. 300 zł dodatku do świadczenia emerytalnego dostać mają jednak nie wszyscy emeryci w Polsce, a jedynie część najstarszych Polaków. Kto dostanie 300 plus do emerytury, co zrobić, by dostać dodatek i kiedy spodziewać się nowego świadczenia? Oto, kto może liczyć na dodatkowe 300 zł do emerytury.

300 plus do emerytury - taką zapowiedź poczynił Mateusz Morawiecki w Jaśle, gdzie znalazł się w Dniu Sołtysa i to właśnie sołtysom premier obiecał 300 zł więcej do świadczenia emerytalnego. Nie każdy sołtys pieniądze jednak może dostać. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym wskazuje dokładnie grupę uprawnionych do otrzymania świadczenia 300 plus.

300 plus dla emerytów. Kto dostanie 300 zł więcej do emerytury?

Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, dodatek 300 zł do emerytury dostać mają po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym ci, którzy pełnili funkcję sołtysa. To jednak nie jest jedyny warunek przyznania im 300 plus. Aby dostać pieniądze, jak zakładają wstępne warunki przedstawione w nowelizacji, konieczne będzie sprawowanie funkcji sołtysa przynajmniej przez dwie kadencje.

Reklama

Warto tutaj podkreślić, że nie będzie koniecznością odbycie dwóch kadencji sołtysa jednej po drugiej, a dwóch w sumie w swojej karierze samorządowej. Do otrzymania dodatku 300 zł do emerytury konieczne będzie przekroczenie wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn to 65 lat. Tak więc powinniśmy pytać nie "300 plus do którego roku życia", a "300 plus od którego roku życia".

Sołtysi dostać mają 300 plus. Rząd tłumaczy, że chce ich docenić

W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że 300 plus wypłacane sołtysom to pomysł rządu na gratyfikację tej grupy ludzi. Stanowią oni w końcu pierwszy, najbliższy ludziom szczebel władzy samorządowej. - Projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności - czytamy w uzasadnieniu ustawy o 300 plus dla emerytów na wsi.

300 plus komu się należy wypłata świadczenia?

Wypłata dodatku 300 zł dla sołtysów oznacza, że pomysł dotyczy wyłącznie wsi. W miastach w końcu nie ma sołtysów, więc 300 plus w całości zarezerwowane jest dla mieszkańców wsi, a dokładniej - dla tych, którzy przez przynajmniej dwie kadencje koordynowali współpracę sołectwa z radą gminy i przeszli na emeryturę.

300 plus kto może złożyć wniosek? Gdzie wniosek o 300 plus?

Wniosek o 300 plus dla sołtysów złożyć będą mogli emeryci, którzy pełnili funkcję sołtysa przez przynajmniej dwie kadencje w swoim dorobku pracy w strukturach samorządu, a którzy przekroczyli powszechny wiek emerytalny. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym zakłada, że wniosek o 300 plus będzie można składać do wójta odpowiedniego dla danego sołectwa.

Po stronie wójta, który przyjmie wniosek, będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia kompletności wniosku, potwierdzenia odbycia dwóch kadencji sołtysa we wskazanym sołectwie, a także tego, czy wnioskodawca przekroczył próg powszechnego wieku emerytalnego. Zgodnie z zapisami nowelizacji pieniądze z 300 plus wypłacać miałby ten sam organ, który przelewa emeryturę danemu sołtysowi.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: program 300 plus | 300 plus | sołtys | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »