Reklama

Waloryzacja w ZUS. Ile zostanie dopisane do konta emerytalnego?

Zgodnie z danymi GUS, wartość środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS wzrośnie o 7,07 proc. podczas gdy w 2021 roku wartość środków wzrosła o 5,23 proc. Potwierdza to szacunki jakie w piątek publikowała Interia. Wyjątkowo wysoka waloryzacja obejmie też główne konto w ZUS.

To dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. GUS podał już dane potrzebne do obliczenia waloryzacji kapitału emerytalnego gromadzonego na subkoncie w ZUS.

- Wartość środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS wzrośnie o 7,07 proc., dla porównania w 2021 roku był to wzrost o 5,2 proc.!- podał Instytut Emerytalny. Nie ma jeszcze ostatecznych danych, które brane są pod uwagę do waloryzacji głównego konta w ZUS, ale wiadomo już, że będzie ona wyjątkowo wysoka.

- ZUS co roku waloryzuje nasze konta emerytalne 1 czerwca bazując na danych o przypisie składek emerytalnych w ostatnim roku oraz średniorocznym wzroście PKB za okres ostatnich 5 lat kalendarzowych. 1 czerwca dane o składkach będą brane więc z roku 2021.

Reklama

Grzegorz Chłopek, ekspert Instytutu Emerytalnego  na blogu atlasfinansowy.pl szacował, że dzięki temu, że przypis składek emerytalnych w 2021 r. był najwyższy od 2008 roku, nasze konto podstawowe oraz kapitał początkowy zostaną zwaloryzowane aż o około 9,4 proc.

Łącznie zapisy na naszych kontach zostaną zwiększone o około 300 mld zł - blisko dwa razy więcej niż w roku 2021. ZUS dopisał nam wówczas do naszych kont, subkont i kapitału początkowego łącznie 164 mld zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Na wysokość przyszłej emerytury z ZUS składa się: zwaloryzowany kapitał początkowy (do 1998 roku włącznie), zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne (od 1999 roku do miesiąca, który będzie poprzedzał miesiąc przejścia na emeryturę) oraz zwaloryzowane środki znajdujące się na subkoncie w ZUS - w przypadku członków OFE.

Monika Krześniak-Sajewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »