Wielu emerytów wciąż pracuje. Wiceminister rodziny podał nowe dane

Burzliwa dyskusja o ewentualnym podniesieniu wieku emerytalnego już teraz nie ma wpływu na osobiste wybory tysięcy polskich seniorów, którzy - mimo że nabyli prawo do świadczeń emerytalnych - wciąż pracują.

Liczba osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej wyniosła - według stanu na październik 2022 r. - 815,9 tys. - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Liczba emerytów podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym wyniosła zaś 529,2 tys.

Ilu emerytów wciąż pracuje?

Jak wyjaśnił Stanisław Szwed, osoby te stanowiły odpowiednio 13,4 proc. oraz 8,7 proc. seniorów pobierających emeryturę wypłacaną przez ZUS w październiku 2022 r.

Jeśli wyobrażamy sobie, że pracę zarobkową na emeryturze podejmują tylko "młodzi" emeryci (w Polsce ich nie brakuje), to jesteśmy w błędzie. Średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej, według stanu na grudzień 2021 r. (nowsze dane nie są jeszcze dostępne), wynosił... 66,9 lat.

Reklama

Pracujący emeryci - przewaga kobiet

Dodajmy, że w grudniu 2021 r. kobiety stanowiły 57,5 proc. osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej. Pracujące emerytki były więc w przewadze nad pracującymi emerytami, co można tłumaczyć relatywnie niższymi świadczeniami pobieranymi przez kobiety i koniecznością dorabiania do niskiej emerytury.

Warto przytoczyć swoisty komentarz ministra Stanisława Szweda do publikowanych danych (Stanisław Szwed podał powyższe dane w odpowiedzi na interpelację posłanki PSL Urszuli Pasławskiej).

Będziemy zmuszeni do dłuższej pracy, nawet na emeryturze?

"Ważne jest wprowadzanie nowych zachęt do przedłużania aktywności zawodowej dla tych osób, które chcą i mogą ją kontynuować. Stąd też podejmowanych jest szereg rozwiązań na rzecz zatrudniania osób starszych. Wypracowywane są też metody, które wpłyną na aktywizację niewykorzystanych dotąd zasobów ludzkich. Dotyczy to zarówno możliwości pracy z jednoczesnym pobieraniem emerytury, co jest korzystne zwłaszcza dla osób kontynuujących pracę na część etatu, jak i zachęt dla przedłużania momentu przejścia na emeryturę" - przekonuje Stanisław Szwed.

Wiceminister rodziny przypomina też, że "w obecnym systemie ubezpieczeniowym, po osiągnięciu wieku emerytalnego, można jednocześnie pobierać emeryturę i kontynuować pracę bez ograniczeń". 

"Polacy mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie" - podsumowuje wiceminister rodziny.

(js)

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wcześniejsza emerytura | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »