Wyższa emerytura dla każdego. ZUS już ujawnił zasady

Wyższa emerytura to nie tylko kwestia corocznej waloryzacji. Przyszli emeryci, którzy wciąż odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą postarać się o wyższą emeryturę. ZUS wskazywał już nie raz, co zrobić, by zwiększyć emeryturę. Była prezes instytucji, prof. Gertruda Uścińska, wskazała nawet sposób na podwojenie wartości świadczenia emerytalnego.

  • Wyższa emerytura leży w zasięgu każdego z przyszłych emerytów. ZUS już wielokrotnie wskazywał, jak można to zrobić.
  • Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie emerytury jest pozostanie na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
  • Jeden rok pracy więcej to 10-15 proc. większa emerytura, a w perspektywie kilku dodatkowych lat pracy można swoje świadczenie nawet podwoić.

Reklama

Wyższa emerytura to pojęcie utożsamiane przede wszystkim z waloryzacją emerytur. Jednak ten mechanizm dotyczy jedynie świadczeń już wypłacanych. Jeszcze więcej mogą zyskać ci, którzy nie skorzystają z osiągniętego wieku emerytalnego i pozostaną w pracy.

Wyższa emerytura dla każdego. Przyszłe świadczenie możesz nawet podwoić

Najlepszym sposobem na podwyżkę emerytury jest dłuższa praca. ZUS od lat już wskazuje zasady takiego podniesienia sobie przyszłego świadczenia. Przeciągnięcie czasu pracy nawet o krótki okres może być bardzo opłacalne. Już nawet jeden rok pracy po wieku emerytalnym może przynieść aż od 10 do 15 proc. więcej świadczenia, a w niektórych przypadkach zapewnić nawet 20 proc. wyższą emeryturę.

- Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Trzy zasady większej emerytury. Liczą się nie tylko większe składki odłożone w ZUS

10-15 proc. w przypadku przeciętnej emerytury oznacza kilkaset dodatkowych złotych. Im więcej natomiast pracujemy, tym większe pieniądze możemy otrzymać z ZUS. Wynika to jednak nie tylko z samego faktu dłuższego odkładania składek na konto ZUS. W zasadzie są trzy składniki zapewniające większą emeryturę, gdy zdecydujemy się nie wnioskować o świadczenie po przekroczeniu wieku emerytalnego i dalej pracujemy:

  • więcej składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS,
  • coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału zebranego w ZUS,
  • krótsza średnia liczba lat życia wynikająca z tablic publikowanych co roku przez GUS.

Najwyższa emerytura w Polsce to 48,6 tys. zł. Rekordzista późno przeszedł na emeryturę

Najlepszym przykładem tego, jak bardzo opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego jest emeryt ze Śląska. Rekordzista z najwyższą emeryturą w Polsce dostaje co miesiąc z ZUS w Zabrzu aż 48 673,53 zł. Swoje świadczenie wywindował tym, że pracował ponad 62 lata. Krótki wiek szacowanego dożycia (emeryt ma obecnie 90 lat), coroczne waloryzacje kapitału i ogrom składek na koncie emerytalnym w efekcie uczyniły mieszkańca Śląska posiadacze najwyższego świadczenia emerytalnego w Polsce.

Wyższa emerytura za dłuższą pracę. W kilka lat podwoisz świadczenie

Sposób na zwiększenie emerytury dłuższą pracą od lat jest polecany przez przedstawicieli ZUS. Jeszcze w ubiegłym roku była już prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przypominała że przeciętnie potrzeba kilku lat, by podwoić emeryturę względem wyjściowej kwoty świadczenia.

- Tak działa procent składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone - mówiła ówczesna prezes ZUS.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wyższa emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »