Za tydzień rząd ma zająć się waloryzacją rent i emerytur w 2014 r.
Za tydzień rząd zajmie się projektem rozporządzenia o waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Świadczenia mają wzrosnąć o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r.
Tym samym emerytury i renty wzrosną o ustawowe minimum, bowiem partnerzy z Komisji Trójstronnej nie doszli do porozumienia w tej kwestii. Rząd oszacował, że podwyżka wyniesie 2,14 proc. Zgodnie z projektem waloryzacja świadczeń nastąpi 1 marca 2014 r.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Rząd zaproponował minimalny wzrost świadczeń, tłumacząc to m.in. "bardzo trudną sytuacją finansów publicznych", w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy "potrzebą podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa". W uzasadnieniu do projektu wskazano ponadto, że celem realizowanej obecnie polityki rządu jest ograniczanie nadmiernego deficytu budżetu państwa poprzez oszczędną konstrukcję wydatków państwa.
- W związku z bardzo trudną sytuacją finansową systemu ubezpieczeń społecznych, każda waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych powoduje zaangażowanie budżetu państwa w finansowanie emerytur, a jakakolwiek decyzja dotycząca wzrostu wydatków w tym zakresie, oznacza wzrost zaciągniętych przez budżet państwa trwałych zobowiązań - napisano w tzw. Ocenie Skutków Regulacji.
Według rządu wejście w życie rozporządzenia zapobiegnie dalszemu wzrostowi wydatków na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych ze środków budżetu państwa.
- Podkreślić należy, że każde zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1 pkt procentowego to dodatkowy koszt w skali 10 miesięcy 2014 r. w kwocie ok. 166 mln zł - poinformowano. Zgodnie z obliczeniami rządu łączny koszt waloryzacji przy zaproponowanym w projekcie wskaźniku to ok. 3,56 mld zł w skali 10 miesięcy 2014 r.
Związki zawodowe proponowały, by wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. był oparty na 50-proc. realnym wzroście przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Propozycję rządu poparła Konfederacja Lewiatan.