Reklama

ZUS: Stulatkowie dostają specjalne emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dodatkową "honorową" emeryturę otrzymują osoby, które ukończyły 100 lat. Świadczenie jest pokaźne, a wśród najstarszych seniorów przeważają kobiety.

- 191 osób, które ukończyły 100 lat, mieszka na Dolnym Śląsku - wynika z danych ZUS. Stulatkowie otrzymują dodatkowe, specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe; w 2021 r. było to ponad 4,5 tys. brutto. Wśród mieszkańców Dolnego Śląska, którzy ukończyli sto lat zdecydowanie przeważają kobiety. Najstarsza emerytka ma 108 lat.

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku przypomniała, że wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe, ale wysokość "dodatkowej emerytury" jest różna. - Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne - podała rzeczniczka.

Reklama

Kowalska-Matis wskazała, że do końca lutego tego roku "specjalna emerytura" wynosi 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). - Wysokość kwoty dla 100-latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku (...) Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna emerytura dla stulatków jest co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - dodała.

Według danych ZUS na Dolnym Śląsku mieszka 191 osób, które ukończyły 100 lat. Z tego 162 to kobiety. - Najstarszą mieszkanką naszego regionu jest pani Stanisława, która skończyła już 108 lat - dodała rzeczniczka. Stulatków na Dolnym Śląsku może być więcej niż wskazują na to dane z ZUS, ponieważ niektórzy otrzymują emerytury z KRUS czy emerytury mundurowe.

Aby otrzymać świadczenie honorowe z ZUS wystarczy mieć skończone 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS - podała rzeczniczka.

Zobacz także:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »