ZUS zaniżył emerytury. Wydano tysiące błędnych decyzji

W latach 2016-2022 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał przeszło 17 tys. błędnych decyzji dotyczących wypłat świadczeń emerytalno-rentowych. W ubiegłym, 2023 roku, ZUS pomylił się w 4706 sprawach. Jak przekonują przedstawiciele Zakładu, to niewielka liczba - stanowi zaledwie 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji, choć zainteresowani świadczeniobiorcy musieli podjąć starania się o ich zmianę.

O błędnych decyzjach ZUS-u wydanych w ubiegłym roku informuje Money.pl. W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych musiał wypłacić wyrównania w 4706 sprawach. Powodem były błędy w wyliczaniu wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.

Serwis cytuje rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego, który usprawiedliwia Zakład: - Wyrównania wypłacono jedynie w 4706 sprawach, co stanowi 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji, w tym na skutek zmiany decyzji w wyniku wyroków sądów, które mogły być spowodowane odmienną interpretacją przepisów, bądź oceną dowodów - informuje Paweł Żebrowski.

Reklama

Niektóre błędy popełniają sami seniorzy

Ze wspomnianych przeszło 17 tys. błędnych decyzji wydanych w latach 2016-2022, ZUS wypłacił wyrównania w ok. 16 tys. przypadków.

Warto zwrócić uwagę, że błędy w wyliczaniu świadczeń mogą wynikać nie tylko z błędów pracowników Zakładu, ale także z winy samych seniorów, którzy w sprawach w ZUS powołują się na dokumenty niezgodne ze stanem faktycznym spraw. Tak to tłumaczył w ubiegłym roku Stanisław Szwed, jeden z wiceministrów w rządzie PiS.

Od błędnej decyzji ZUS można się odwołać

Trzeba pamiętać, że od błędnej decyzji ZUS można się odwołać. Senior może to zrobić w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji z ZUS (najczęściej w formie listu). Przypomnijmy, że ZUS właśnie zakończył tegoroczną wysyłkę pism z decyzjami o wysokości waloryzacji (nastąpiła w marcu br.).

Jeżeli ZUS uzna, że złożone odwołanie ma uzasadnienie, to Zakład zmieni decyzję ( ma na to 30 dni od otrzymania odwołania). ZUS może jednak też sprawę przekazać do sądu - wtedy trzeba czekać na sądowy wyrok.

Co z emeryturami czerwcowymi? Seniorzy czekają na decyzję rządu

Money.pl przypomina, że blisko 100 tysięcy Polaków czeka na ruch rządu Donalda Tuska po listopadowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. "czerwcowych emerytur".

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sposób naliczania tzw. emerytur czerwcowych jest niezgodny z konstytucją (orzeczenie dotyczy świadczeń przyznanych w latach 2009-2019). Rząd musi znaleźć dodatkowe pieniądze na wyrównanie świadczeń pokrzywdzonym osobom, a koszt wyrównań może sięgnąć nawet 1,6 mld zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | emerytura | emerytury i renty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »