Reklama

ZUS: Zmiana wymiaru składek dla niektórych ubezpieczonych

W czerwcu, lipcu i sierpniu wskazane przez Zakład grupy ubezpieczeniowe będzie obowiązywała inna najniższa podstawa wymiaru składek, kwot składek na ubezpieczenia społeczne, oraz na FUS i Fundusz Pracy - poinformował ZUS w komunikacie.

Dochód zadeklarowany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za ten okres nie może być niższy niż 1121,19 zł dla następujących grup:

- osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,

- twórców i artystów,

- osób wykonujących wolny zawód, a więc: lekarzy wszystkich specjalności, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, prawników (adwokatów, notariuszy, radców prawnych), ekonomistów, inżynierów budowlanych, architektów, techników budowlanych, geodetów, rzeczników patentowych, tłumaczy oraz księgowych.

Reklama

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wskazanych grup za ten okres nie może przekraczać kwoty 4671,63 (tj. 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2000 r.).

Wysokość składki na ubezpieczenia społeczne dla wskazanych grup w okresie od czerwca do sierpnia nie może być niższa:

- na ubezpieczenie emerytalne od kwoty 216,86 zł (tj. 19,52%),

- na ubezpieczenie rentowe od kwoty: 145,75 zł (tj. 13%),

- na ubezpieczenia chorobowe od kwoty: 27,47 zł (2,45%),

- na ubezpieczenie wypadkowe od kwoty: 18,16 zł (1,62%).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla tych osób nie może być niższe od kwoty 84,09 zł (tj. 7,5%).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »