Black Friday już za cztery dni. Będzie zakupowy szał

Black Friday w Polsce to dosyć nowa tradycja. Przyjęła się jednak chętnie, bo w końcu kto nie lubi niższych cen. Piątek wielkich przecen zaczął się w Stanach Zjednoczonych. To zawsze piątek po Dniu Dziękczynienia (czyli czwarty piątek listopada). Jest to też oficjalny początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki.

W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki.

W Stanach Zjednoczonych jest to często najbardziej dochodowy dla sprzedawców w ciągu całego roku. Wyliczono, że w zakupowy szał włącza się 100 milionów Amerykanów.

Skąd nazwa "czarny"? Są dwie wersje pochodzenia tego słowa - jedna mówi o tym, że na początku wyprzedaże cieszyły się takim zainteresowaniem, że w sklepach było aż czarno od ludzi. Druga historia łączy kolor czarny z atramentem, którym dawni sklepikarze zapisywali swoje zyski.

Reklama

Straty w księgach pisano czerwonym atramentem, zyski czarnym Jedno w obu wersjach jest zgodne - masowy charakter tego święta konsumpcji. I to często wiązało się z tragicznymi historiami.

Od lat media donoszą o zakupowym szale, który ogarnia co rok Amerykanów, a bywa, że ogranicza zdrowy rozsądek. Zdarza się, że ktoś zostaje stratowany lub poturbowany przez tłum zakupowiczów. W sklepach miały także miejsce strzelaniny. Powstała nawet specjalna strona, która odnotowuje tego typu wydarzenia.

Według niej przez niekontrolowane zachowania zginęło 10 osób, a 111 zostało rannych. Możemy tam przeczytać o kobiecie, która w 2011 roku rozpyliła wśród klientów sklepu w Karolinie Północnej gaz pieprzowy. Rannych zostało 20 osób. Podobne zdarzenie miało miejsce w tym samym roku w Los Angeles. Tam też rannych zostało 20 osób.

W związku z takimi historiami powstała inicjatywa Buy Nothing Day, czyli dzień bez zakupów. Przypada dzień po Black Friday. Obchodzi się go w bardzo prosty sposób - powstrzymując się od dokonywania jakichkolwiek zakupów. Zamiast tego proponuje się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, spędzanie czasu z rodziną, aktywny wypoczynek.

W Polsce obfitujący w przeceny piątek organizowany jest od kilku lat.

Marlena Chudzio

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: sklepy | Black Friday | wyprzedaże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »