400 tysięcy mężczyzn w Polsce zostaje ojcami

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnich latach co roku około 400 tysięcy mężczyzn w Polsce zostaje ojcami po raz pierwszy - i to ojcami coraz starszymi. Statystyczny polski ojciec jest coraz starszy.

Statystyczny polski ojciec ma 31 lat, gdy rodzi się jego pierwsze dziecko. Jeszcze 10 lat temu był o 2 lata młodszy - miał 29 lat. Ojcowie mieszkający na wsi są nieznacznie młodsi od tych z miasta. Z danych GUS wynika, że systematycznie podnosi się ich wykształcenie.

Obecnie 30 procent ojców ma wyższe wykształcenie, podczas gdy 10 lat temu tylko 12 procent. Ojcowie z miast są zdecydowanie lepiej wykształceni od tych, którzy mieszkają na wsi. Blisko 1/5 ojców nie pozostaje w związku z matką dziecka - częściej w miastach niż na wsi.

Reklama

Z danych GUS wynika również, że systematycznie spada liczba rozwodzących się małżeństw z dziećmi nieletnimi. Natomiast gdy dojdzie do rozwodu, władzę rodzicielską zdecydowanie częściej przyznaje się matce niż ojcu, choć w ciągu ostatnich lat proporcja ta zmniejsza się.

W 2001 roku władzę rodzicielską przyznawano 65 procentom matek, teraz o 5 procent mniej. Obecnie częściej za to przyznawana jest opieka wspólna.

Prawie co trzecie dziecko w Polsce wychowuje się bez ojca. O tych alarmujących statystykach mówił prezes Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka, Ireneusz Dzierżęga.

Dziś w całej Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zwrócił uwagę, że dzieci bez ojców to półsieroty.

Spośród tych 3 milionów dzieci, około 1,2 miliona wymaga leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego. A to z tego powodu, że sama matka nie potrafi zapewnić wszystkiego - a już na pewno nie zastąpi męskiego wzorca wychowawczego.

Dzieci bez ojców jest de facto jeszcze więcej. To ze względu na problem tak zwanego eurosieroctwa - mówił gość Programu Pierwszego. Ireneusz Dzierżęga zwrócił uwagę, że wielu ojców wyjeżdża z Polski na emigrację zarobkową.

Takich dzieci bez ojców zarabiających za granicą jest - według różnych szacunków - od pół miliona do 2 milionów. Gość Sygnałów wyraził nadzieję na poprawę stanu prawa ojców do opieki nad dziećmi w rozbitych małżeństwach.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ojciec | meżczyzna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »