500 litrów na Polaka

Za średnią pensję Polacy mogą zatankować około 500 litrów paliwa. Pod tym względem jesteśmy w europejskim ogonie.

Fala gwałtownych wzrostów cen na stacjach benzynowych dobiegła końca, ale podwyżka podatku VAT po Nowym Roku może sprawić, że cena za litr Pb95 ponownie przekroczy 5 zł - informuje "Dziennik Polski".

Za średnią pensję Polacy mogą zatankować około 500 litrów paliwa. Pod tym względem jesteśmy w europejskim ogonie - czytamy w gazecie. Podobną do nas siłę nabywczą na stacjach paliwowych mają Estończycy. Z powodu wyższych zarobków i nieco wyższych pensji jesteśmy lepsi od Rumunów i Bułgarów. Mieszkaniec Bukaresztu za średnią rumuńską pensję wleje do baku niecałe 300 litrów; w Sofii będzie jeszcze gorzej (przy niskich bułgarskich dochodach można miesięcznie zatankować tylko ok. 200 litrów!).

Reklama

Ponad 1, 7 tys. litrów PB 95 mogą za swoją średnią pensję kupić Brytyjczycy, choć w Wielkiej Brytanii paliwo należy do najdroższych w Europie. Podobnie jest w Danii - choć cena litra benzyny należy tam do najwyższych, przeciętny Duńczyk za średnią duńską pensję naleje do baku ponad 1,5 tys. litrów.

Poza wszelką konkurencją są mieszkańcy Luksemburga. Benzyna tam jest relatywnie niedroga (jak na UE), a średnia pensja wysoka, toteż mieszkaniec Luksemburga może za nią zatankować ok. 2,3 tys. litrów.

Więcej w "Dzienniku Polskim".

_ _ _ _ _

Era taniej ropy się skończyła

Analitycy spodziewają się, że cena ropy, która wynosiła średnio 66 dol. baryłkę w 2009 r., wzrośnie do 99 dol. w 2020 roku, następnie osiągnie poziom 113 dol. w 2035 r. - powiedział Olejarnik, starszy analityk w Międzynarodowej Agencji Energetycznej, powołując się na ostatni raport MAE pt. World Energy Outlook 2010.

W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej importujemy większość ropy, dlatego nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie bardzo zależało nie tylko od dywersyfikacji dostaw ropy, ale także od samej ceny - dodał.

Co sądzisz o podwyżce cen paliw? Dołącz do dyskusji

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżka | tankowanie | Dziennik Polski | dziennik | VAT | 500 zł na dziecko | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »