500 plus dla małżeństw z długim stażem. Co dalej z pieniędzmi dla emerytów?

Do Sejmu zgłoszona została petycja obywatelska zakładająca wypłatę 500 złotych dla małżeństw posiadających długoletni staż. W praktyce miałoby to oznaczać wsparcie budżetu domowego emerytów. Co warto wiedzieć o tej petycji?

Specjalne świadczenie dla emerytów, którzy wspólnie dożyli sędziwego wieku, to inicjatywa, która już trzy lata temu trafiła do Prezydenta RP. W tym czasie nie została jednak podjęta, a temat ponownie został podjęty rok temu w formie petycji obywatelskiej.

Badania pokazują, że małżeństwa z ponad pięćdziesięcioletnim stażem stanowią w Polsce grupę najmniej majętną. Seniorzy często borykają się z różnorodnymi problemami finansowymi, pogłębianymi przez problemy zdrowotne.

Dodatek do emerytury dla seniorów-małżonków

Wsparcie finansowe dla takich osób byłoby zatem przede wszystkim krokiem do poprawy ich sytuacji finansowej, ale również - jak twierdzą zwolennicy tego świadczenia - pewną formą premiowania długoletniego pożycia.

Reklama

Obecnie średnia wieku osób, które się w Polsce rozwodzą, to 42 w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Co więcej, coraz mniej osób decyduje się na ślub, a liczba rozwodów jest na stabilnym poziomie od mniej więcej 20 lat.

W roku 2022 na rozwód zdecydowało się prawie 61 tysięcy par, podczas gdy ślub wzięło zaledwie 80 tysięcy. To dramatyczny spadek w perspektywie ostatnich 15 lat: w 2009 roku na ślub zdecydowały się 172 tysiące osób, a rozwiodły się 62 tysiące.

Obecnie wszystkie małżeństwa, które spędziły ze sobą 50 lat i obchodzą tzw. Złote Gody, honorowane są Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawanym przez prezydenta. Przyznanie medalu wymaga złożenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Zgłoszenie takie należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego w miejscu zamieszkania. Medal nie uprawnia jednak do otrzymania żadnych świadczeń finansowych.

500 plus dla małżeństw czy jednorazowe świadczenie?

Świadczenie, które było zgłoszone do prezydenta trzy lata temu, miało być otrzymywane przez małżeństwa o długoletnim stażu i które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa przysługiwałoby 500 złotych miesięcznie, a po 55 latach - 550 złotych. Po 60 latach kwota rosłaby do 600 złotych. Zgodnie z pomysłem inicjatorów petycji, wdowcy i wdowy mieliby otrzymywać dodatek dożywotnio.

Obywatelska petycja aktualnie rozpatrywana w Senacie zakłada, aby seniorzy pozostający 50 lat w związku małżeńskim otrzymywali premię jubileuszową w wysokości 5 tysięcy złotych. 60-letni staż miałby uprawniać do otrzymania premii 6 tysięcy złotych.

Losy projektu zostaną rozstrzygnięte dopiero po wyborach. Trudno stwierdzić, które rozwiązanie - dodatek do emerytury w postaci wypłacanego co miesiąc świadczenia czy jednorazowa premia - zostanie przyjęte, ale zdaniem komentatorów, szanse na przyznanie dodatkowych pieniędzy emerytom są duże.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | świadczenia socjalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »