Ankieta NBP: ​Banki zakładają zaostrzanie kryteriów i spadek popytu na kredyty

Jak podał NBP, w IV kwartale br. banki przewidują zaostrzanie polityki kredytowej i spadek popytu w segmencie mieszkaniowym - wynika z ankiety "Sytuacja na rynku kredytowym". Banki planują łagodzenie polityki kredytowej wobec sektora MSP i w segmencie konsumpcyjnym oraz utrzymanie polityki dla dużych firm.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Poniżej oczekiwania banków na IV kwartał 2021 r. z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".  

Kredyty dla firm

 W III kwartale 2021 r. ankietowane banki utrzymały na dotychczasowym poziomie kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Złagodzone zostały natomiast kryteria kredytowania krótko- i długoterminowego małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

 Na IV kwartał 2021 r., podobnie jak w kilku poprzednich kwartałach, banki nie planują wprowadzenia istotnych zmian standardów kredytowania dużych przedsiębiorstw. W przypadku krótko- i długoterminowych kredytów dla sektora MSP banki ponownie zamierzają łagodzić politykę kredytową.

Reklama

Banki oczekują wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw. Oceny banków co do zmian popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla sektora MSP są różnokierunkowe, w rezultacie oczekiwane zmiany w sektorze w ujęciu netto są niewielkie.

 Kredyty mieszkaniowe

Po trzech kwartałach łagodzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2021 r. banki zaostrzyły politykę kredytową, choć ich opinie były zróżnicowane - 41 proc. banków zaostrzyło, a 13 proc. złagodziło kryteria. Pojedyncze banki zmieniły również niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. skróciły maksymalny okres kredytowania i podniosły marżę kredytową, ale dwa banki obniżyły jednocześnie wymagania co do udziału własnego kredytobiorcy w inwestycji.

Ankietowane banki wskazywały, że głównym czynnikiem skłaniającym je do zaostrzenia polityki kredytowej było, nieobjęte ankietą, wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy, a ponadto decyzje NBP w zakresie polityki pieniężnej.

Na IV kwartał 2021 r. ankietowane banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych oraz spadek popytu na te kredyty.

Kredyty konsumpcyjne

W III kwartale 2021 r. banki po raz kolejny złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Banki złagodziły też niektóre warunki, m.in. zwiększyły maksymalną kwotę i wydłużyły okres kredytowania. Pojedyncze banki obniżyły marżę kredytową.

W IV kwartale 2021 r. banki oczekują utrzymania się optymistycznych perspektyw dla rynku kredytów konsumpcyjnych. Zamierzają kontynuować łagodzenie kryteriów polityki kredytowej, a także prognozują dalszy wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

---------

NBP: Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy. Ankieta została przeprowadzona na początku października 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »