Reklama

Atrakcyjna cena źródeł odnawialnych

Energetyka wiatrowa w Polsce odnotowuje największy wzrost mocy zainstalowanych pośród innych rodzajów odnawialnych źródeł energii - stwierdza Magdalena Dzięgielewska, analityczka rynku energetycznego Frost & Sullivan.

Udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowej produkcji energii elektrycznej w latach 2006-2009 wzrósł o ponad 3% i obecnie wynosi ponad 6% produkcji energii elektrycznej netto. Prym zdecydowanie wiedzie energetyka wiatrowa, która w latach 2008 - 2009 odnotowała 40% wzrost mocy zainstalowanej.

Do tak dynamicznego rozwoju rynku, jak stwierdza Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, przyczyniła się dostępność dodatkowych źródeł finansowania OZE w Polsce oraz napływ inwestorów zagranicznych zachęconych wysoką ceną za świadectwo wytworzenia 1 MWh zielonej energii.

Reklama

"Energetyka wiatrowa w Polsce odnotowuje największy wzrost mocy zainstalowanych pośród innych rodzajów odnawialnych źródeł energii" - stwierdza Magdalena Dzięgielewska, analityczka rynku energetycznego Frost & Sullivan.

Moc zainstalowana w elektrownie wiatrowe w Polce wzrosła z 544MW w 2008 roku do 725MW w 2009. Daje to 40% wzrost, natomiast w roku 2010 ilość mocy zainstalowanej wzrośnie o kolejne 195MW. "Przyczynią się to do tego obecnie realizowane projekty w takich lokalizacjach jak Zajączkowo i Widzino w województwie pomorskim - farma wiatrowa o mocy 90 MW czy Kuślin w województwie wielkopolskim - o mocy ponad 70 MW" - dodaje Dzięgielewska.

W październiku 2009 roku w Mieleszynie została oficjalnie otwarta największa elektrownia wiatrowa w Polsce o łącznej mocy 120MW. Inwestorem jest firma Neolica Polska Sp. z o.o., należąca do grupy Energias de Portugal (EDP). "To właśnie firmy z kapitałem zagranicznym najchętniej inwestują w takie kraje jak Polska, gdzie cena za świadectwo wytworzenia 1 MWh energii odnawialnej jest jedną z wyższych w Europie" - stwierdza Magdalena Dzięgielewska.

Atrakcyjna cena ze źródeł odnawialnych

Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki (URE), w 2009 roku cena energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosiła 155,44 zł/MWh, a wysokość opłaty zastępczej 258, 89 zł/MWh. Daje to sumę gwarantowanych przychodów w wysokości 414,33 zł za każdą wytworzoną megawatogodzinę i jest znaczącą zachętą dla inwestorów.

Według Magdaleny Dzięgielewskiej: "Uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej jest kluczowym i jednym z najtrudniejszych etapów inwestycji, który ma przed sobą inwestor. Biorąc pod uwagę stan sieci elektroenergetycznej i tempo, w jakim jest ona modernizowana, uzyskanie przyłączenia będzie w dalszym ciągu czynnikiem hamującym wzrost inwestycji w elektrownie wiatrowe." Znaczący udział na rynku OZE mieli dotychczas spekulanci, którzy rezerwując moce przyłączeniowe eliminowali z gry realnych inwestorów.

30 PLN za każdy kW

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie opłaty za rezerwację mocy przyłączeniowej w wysokości 30 PLN za każdy kW. Na początku stycznia bieżącego roku Prezydent RP podpisał konieczną w tym względzie nowelizację ustawy o prawie energetycznym, zawierającą zmiany do ustawy o prawie energetycznym.

Jakkolwiek liczba inwestycji w energetykę wiatrową zwiększa się w całej Europie, sytuacja z farmami wiatrowymi typu off-shore znacznie różni się od inwestycji lądowych. W Wielkiej Brytanii zainstalowano już 600 MW instalacji morskich, zaś w Danii ponad 420 MW. Polska na razie nie odnosi żadnych sukcesów na tym polu, gdyż pas Bałtyku w odległości 12 mil morskich od brzegu jest objęty programem Natura 2000. Rozwiązaniem mogłoby być wybudowanie farmy na terenach nie objętych programem ochronnym. Co więcej, ustawa o obszarach morskich nie uwzględnia specyfiki farm wiatrowych typu off-shore. "Pozwolenie na sztuczne wyspy, na których wznoszą się siłownie wiatrowe jest wydawane na okres 5 lat, gdzie okres prowadzenia inwestycji to minimum 6-7, przy okresie eksploatacji 25 lat. Czas realizacji inwestycji może się wydłużyć ze względu na niewielką ilość dostawców tej technologii" - dodaje Dzięgielewska.

Słaby poziom infrastruktury energetycznej na północy Polski wyklucza przyłączenie farmy wiatrowej bez wcześniejszej rozbudowy sieci elektroenergetycznej. "Wszelkie te bariery oznaczają, że off-shore w Polsce to raczej daleka perspektywa niż realna inwestycja w najbliższych kilku latach" - podsumowuje Magdalena Dzięgielewska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »