"Babciowe" także dla przedszkolaków. Rodzice dostaną, ale nie 1500 zł

"Babciowe" będzie dostępne także dla dzieci uczęszczających do przedszkola. To nie duża rewolucja, a doprecyzowanie przepisów, o które poprosiliśmy resort rodziny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy. Teraz program "Aktywny rodzic" trafi na biurko prezydenta.

Program "Aktywny rodzic" ma być kierowany do dzieci w wieku 12-35 miesięcy i dotyczyć opieki żłobkowej lub domowej. A co jeśli 2,5-latek trafi do przedszkola? Takich przypadków nie brakuje, a Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wyjaśnia nam, czy i które ze świadczeń w ramach "babciowego" będzie im przysługiwać. 

"Babciowe" także dla przedszkolaków

W Interii Biznes tłumaczyliśmy już, kiedy 1500 zł w ramach nowego programu społecznego przysługiwać będzie dzieciom rodziców prowadzących działalność gospodarczą. Po tym materiale trafiły do nas pytania o dalsze szczegóły. Resort rodziny zapytaliśmy zatem: czy rodzic, którego dziecko poniżej 36. miesiąca życia uczęszcza do przedszkola, będzie mógł otrzymać "babciowe"? Odpowiedź ministerstwa jest nieco zaskakująca:

Reklama

"W ramach programu 'Aktywny rodzic' rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola będą mogli uzyskać świadczenie 'Aktywnie w domu', o ile spełniać będą warunki ustawowe przysługiwania tego świadczenia" - tłumaczy Interii Biznes MRPiPS.

Ustawowe warunki to przede wszystkim kryterium wieku. "Babciowe" ma przecież przysługiwać każdemu dziecku do 3 roku życia. Niejednokrotnie kwestie ekonomiczne czy rozwojowe sprawiają, że rodzice decydują się na szybsze posłanie dziecka do przedszkola. Okazuje się, że także oni będą mogli liczyć na przelew w ramach nowego programu. 

Niższe "babciowe" dla przedszkolaków

Resort rodziny podkreśla, że rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola nie mogą otrzymać wsparcia w wysokości 1500 zł na dziecko, a więc w ramach programu "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w żłobku". Pierwsze z tych świadczeń dotyczy bowiem dzieci pozostających pod opieką babci lub niani, z kolei program "Aktywnie w żłobku" kierowany jest do rodziców, których dzieci uczęszczają do:

  • żłobka, 
  • klubu dziecięcego,
  • pozostają pod opieką dziennego opiekuna.

Na liście nie widnieją przedszkola i właśnie to według resortu rodziny jest powodem, dla którego rodzice dzieci przedszkolnych poniżej 35. miesiąca życia mogą otrzymać jedynie 500 zł "babciowego" w ramach segmentu "Aktywnie w domu". Zakładając, że w tych przypadkach "babciowe" będzie mogło być pobierane przed pół roku, oznacza to wpływy do domowego budżetu rzędu 3 tys. zł, które będzie można przeznaczyć na koszty prywatnego przedszkola lub wyżywienie w placówce publicznej. 

Czy "babciowe" obejmuje koszty wyżywienia?

Ministerstwo tłumaczy nam, że zgodnie z projektowaną ustawą  świadczenie "Aktywnie w żłobku" wyniesie maksymalnie 1500 zł na dziecko (1900 zł dla dziecka z niepełnosprawnością) i nie będzie mogło być wyższe niż wysokość opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. 

"Jednocześnie projekt ustawy wskazuje, że do wspomnianej opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie" - wyjaśnia MRPiPS. Zatem "babciowe" nie pokryje kosztów wyżywienia, które stanowią główny wydatek np. dzieci uczęszczających do publicznych żłobków. 

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: babciowe | świadczenia socjalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »