BACA dogadała się z UniCredito?

Bank Austria Creditanstalt wyemituje w przyszłym roku papiery za 4 miliardy euro - doniósł austriacki "WirtschaftsBlatt". Pieniądze posłużą na przejęcie kontroli nad wschodnioeuropejskimi jednostkami UniCredito Italiano.

Bank Austria Creditanstalt wyemituje w przyszłym roku papiery za 4 miliardy euro - doniósł austriacki "WirtschaftsBlatt". Pieniądze posłużą na przejęcie kontroli nad wschodnioeuropejskimi jednostkami UniCredito Italiano.

O planowanej przez Austriaków dużej emisji papierów pisał już w środę "Financial Times Deutschland". BACA nie będzie potrzebować na nią zgody akcjonariuszy, ponieważ już w maju (jeszcze przed ogłoszeniem planów UniCredito i HVB) dostał od nich pozwolenie na wypuszczenie na rynek 73,5 mln nowych akcji, które są warte teraz aż 6,8 mld euro.

Według "WirtschaftsBlatt", szefowie BACA Erich Hampl i UniCredito Italiano Alessandro Profumo dogadali się w sprawie przejęcia przez austriacki bank jednostek wschodnioeuropejskich należących do Włochów (wśród nich jest Pekao) podczas zeszłotygodniowego spotkania w Waszyngtonie. Informacje są nieoficjalne i biuro prasowe BACA nie chciało ich nam potwierdzić. - Dla nas najważniejsze są oficjalne dokumenty, według których właśnie w Wiedniu ma się znaleźć centrala połączonych operacji UniCredito i HVB - powiedziała rzeczniczka banku Ildiko Fueredi-Kolarik. W ramach grupy HVB BACA odpowiada za działalność w Europie Środkowowschodniej - to pod Austriaków podlega Bank BPH.

Reklama

Z doniesień wynika, że najpewniej nie sprawdzi się scenariusz z przeniesieniem do Warszawy ośrodka decyzyjnego dla Europy Środkowowschodniej grupy UniCredito-HVB, po zakończeniu włosko-niemieckiej fuzji, a takie właśnie propozycje padały ze strony polskiej. Scenariusz zapowiadany przez austriacki dziennik oznaczałby też, że zarówno Pekao, jak i BPH znajdą się pod kontrolą banku z Wiednia, co znacznie ułatwiłoby ich połączenie.

Bloomberg

Mariaż nie wypali?

UniCredito nie zdoła zebrać 65% akcji HVB, niezbędnych do przejęcia niemieckiego banku, do końca okresu ofertowego, który trwa do 10 października - ocenił anonimowy przedstawiciel rady nadzorczej HVB, cytowany przez magazyn "Capital". W raporcie przygotowanym na zlecenie rady nadzorczej HVB przez Lehman Brothers, o którym pisze w najnowszym wydaniu "Capital", eksperci LB oceniają, że oferowana przez Włochów zamiana pięciu akcji włoskiego banku za każdy papier HVB, jest blisko dolnej granicy przedziału możliwego do zaakceptowania. Bardziej realistyczny byłby swap zakładający 5,3 akcji UniCredito za jedną HVB.

PAP

Marcinkiewicz: fuzja jest OK

Kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz już nie sprzeciwia się planom połączenia Banku BPH z Pekao. - Fuzji generalnie się nie sprzeciwiamy. W tej sprawie powinny się wypowiedzieć specjalnie do tego powołane instytucje - powiedział wczoraj polityk desygnowany przez PiS na premiera. Dodał, że jako szef nowego rządu będzie dążyć, by fuzja przebiegła na możliwie dobrych dla Polski warunkach. Reuters

Tomasz Goss-Strzelecki

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | BACA | BACA | pekao | papiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na