Banki spodziewają się wzrostu zainteresowania kredytami. Jest jeden wyjątek

W III kwartale br. banki oczekują, że popyt na wszystkie rodzaje kredytów wzrośnie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP. Wyjątek stanowią kredyty mieszkaniowe, które coraz trudniej jest dostać. Banki nie planują jednak wprowadzania istotnych zmian przy udzielaniu kredytów.

Jak podano w ankiecie, banki w drugim kwartale 2024 r. zauważalnie złagodziły - po raz pierwszy od 2017 r. - kryteria udzielania kredytów w przypadku dużych przedsiębiorstw, natomiast ponownie zaostrzyły je wobec sektora MŚP, uzasadniając to wzrostem ryzyka branży i pogorszeniem się jakości portfela kredytowego.

Coraz trudniej dostać kredyt mieszkaniowy

Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie większości warunków udzielania kredytów. Wzrost zapotrzebowania na finansowanie fuzji i przejęć, kapitału obrotowego i majątku trwałego przyczynił się do zwiększenia popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie dużych.

Reklama

Z ankiety wynika ponadto, że w drugim kwartale 2024 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, zachowując większość dotychczasowych warunków ich udzielania.

"Zaobserwowany istotny spadek popytu uzasadniany był głównie prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zakończeniem przyjmowania wniosków w programie Bezpieczny kredyt 2 proc." - dodano.

NBP zaznaczył, że "W III kwartale 2024 r. banki nie planują wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej w żadnym z segmentów kredytów dla przedsiębiorstw".

Banki zwiększyły maksymalną kwotę kredytu

Jednocześnie, jak podaje NBP w wynikach ankiety, banki w drugim kwartale 2024 r. utrzymały dotychczasowe kryteria i jednocześnie zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. 

W opinii banków zauważalny wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne wynikał m.in. ze zwiększenia zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

"Czynnikami przyczyniającymi się do łagodzenia polityki kredytowej były m.in. poprawa jakości portfela kredytów konsumpcyjnych i prognoz sytuacji gospodarczej w kraju (procent netto dla obu kategorii po 10 proc.) oraz zwiększenie się presji konkurencyjnej (procent netto: 10 proc.), w tym ze strony innych banków (15 proc.) i nie-bankowych instytucji finansowych (5 proc.). Do zacieśniania polityki kredytowej skłoniły banki inne nieobjęte w ankiecie czynniki m.in. urealnienie wartości kosztów utrzymania gospodarstw domowych i realizacja zaleceń nadzorczych (procent netto: -21 proc.).

Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2024 r. wśród 23 banków, których łączny udział w portfelu należności sektora bankowego od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wynosi około 88 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | kredyt | kredyty mieszkaniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »