Banki taniej policzą rodzinom z dziećmi

Masz Kartę Dużej Rodziny? Możesz wziąć tańszy kredyt hipoteczny i nie zapłacić prowizji. Taką ulgę dla rodzin z co najmniej trójką dzieci oferuje kilka banków.

Biorąc uwagę, że w przypadku kredytów mieszkaniowych w grę wchodzą naprawdę wysokie kwoty, to nawet zniżka na prowizji daje oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych. Posiadając taką kartę, warto się nią pochwalić w bankowym okienku. Sprawdziliśmy, które banki są "prorodzinne" i jakie opusty oferują.

Pekao posiadaczom KDR udzieli tańszego kredytu hipotecznego, z obniżoną marżą o 0,2 pkt proc. (marża to składnik oprocentowania) oraz prowizją ograniczoną do 1 proc. Kredyt udzielany jest na finansowanie do 90 proc. wartości nieruchomości, po zabezpieczeniu części kwoty kredytu. Dla porównania, w standardowej ofercie obecnie dla takiego kredytu marża wynosi od 1,7 proc. do 1,9 proc. Natomiast prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,90 proc., a z ubezpieczeniem spłaty będzie to 1,15 proc.

Reklama

O połowę niższa prowizja

W największym na rynku PKO Banku Polskim rodziny wielodzietne mogą liczyć na to, że zapłacą o połowę niższą prowizję za udzielenie kredytu (bank nie podaje jej wysokości w bieżącej ofercie standardowej).

BOŚ obiecuje posiadaczom KDR albo całkowite zwolnienie z prowizji przygotowawczej albo zwolnienie z 50 proc. prowizji przygotowawczej wraz ze zmniejszeniem marży o 0,1 pkt proc. względem marży standardowej. BZ WBK również nie pobierze prowizji od rodzin wielodzietnych, które posiadają taką kartę, a składają wniosek kredytowy w oddziale.

W Credit Agricole, specjalne warunki dotyczą też kredytu mieszkaniowego, który przyznawany jest bez prowizji i którego marża wynosi 1,6 proc. w przypadku kredytów z poziomem LTV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości) do 80 proc. lub 1,8 proc. dla kredytów z poziomem LTV między 80 proc. a 90 proc.

Są też inne, drobniejsze bonusy dla rodzin, takie jak niższe prowizje i oprocentowanie kredytów gotówkowych i limitów odnawialnych w koncie, zniżki opłat za samo prowadzenie ROR czy opłaty za karty.

W Pekao w ramach programu klienci, którzy dla przynajmniej dwójki swoich dzieci otworzą bezpłatny rachunek lub konto oszczędnościowe "Mój Skarb" przez dwa lata opłacając rachunki domowe z konta będą mogli otrzymać zwrot do 5 proc., miesięcznie do 600 zł przez dwa lata. Dodatkowo płacąc dowolną kartą banku, przelewem z Pekao24, lub bankowości mobilnej PeoPay, mogą korzystać ze specjalnych rabatów na powrót do szkoły.

Jakie opusty?

W Credit Agricole posiadacze KDR mogą liczyć na wyższe oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym (0,2 pkt proc.) w porównaniu ze standardową ofertą, mogą też założyć jedną 180-dniową lokatę do 100 tys. zł z oprocentowaniem wyższym o 1 punkt procentowy niż w standardowej ofercie. Bank oferuje także niższe oprocentowanie w karcie kredytowej.

To tylko przykłady opustów jakie banki oferują posiadaczom kart. Trzeba jednak przyznać, że lista tych, które przystąpiły do programu nie jest zbyt długa.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Zniżki oferują instytucje publiczne i przedsiębiorcy prywatni. Rodziny wielodzietne mogą korzystać z tańszych biletów wstępu m.in. do teatrów, muzeów i parków krajobrazowych, a także z tańszych karnetów na basen i siłownię, ale także zniżki na stacjach paliwowych czy w bankach.

Wydano już ponad 2 mln kart

Do tej pory wydano ponad 2 mln kart, w tym 1,19 mln dla dzieci. Z systemu ulg i zniżek korzysta ponad 451 tys. rodzin wielodzietnych. Na koniec I półrocza 2018 r. w Programie Karta Dużej Rodziny uczestniczyło ponad 4,5 tys. podmiotów, dających zniżki w ponad 21,5 tys. miejsc w całej Polsce.

Karta przysługuje niezależnie od dochodu rodzinom z przynajmniej trójką dzieci. Od stycznia 2019 roku rodzice, którzy wychowali co najmniej trójkę dzieci będą mogli do końca życia korzystać z Karty Dużej Rodziny, nawet wówczas gdy staną się dorosłe i osiągną samodzielność.

Od początku 2018, karta jest dostępna zarówno w formie elektronicznej (przez aplikację mobilną), jak i tradycyjnie w formie plastikowej. O kartę mogą ubiegać się rodziny niezależnie od ich poziomu przychodu, jeśli mają co najmniej trójkę dzieci: w wieku do ukończonego 18. roku życia, w wieku do ukończonego 25. roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole lub na uczelni wyższej; bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »