Reklama

Banki zaostrzają kryteria

W III kwartale 2010 r. stopniowemu łagodzeniu niektórych elementów polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych towarzyszy zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".

KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

W II kwartale większość banków nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw. W ujęciu netto nastąpiło natomiast niewielkie zaostrzenie polityki kredytowej, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych firm. Relatywnie najsilniejsze zaostrzenie miało miejsce w przypadku kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W II kw. widoczny był wzrost popytu na kredyt, za wyjątkiem kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw.

Około 40 proc. banków obniżyło marże pobierane na kredytach udzielanych przedsiębiorstwom. Obniżka nie dotyczyła kredytów obarczonych wyższym ryzykiem.

Reklama

Głównym czynnikiem wpływającym na łagodzenie polityki kredytowej jest rosnąca presja konkurencyjna na rynku. Blisko 40 proc. banków uznało, że ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą uzasadnia łagodzenie polityki kredytowej.

Banki zapowiadają w III kwartale nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej względem dużych przedsiębiorstw. Złagodzenie ma być silniejsze w przypadku kredytów krótkoterminowych. W przypadku kredytów dla małych i średnich firm, banki zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej.

Jednocześnie banki spodziewają się w III kw. wzrostu popytu na kredyt, szczególnie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

KREDYTY MIESZKANIOWE

W II kwartale w ujęciu netto banki nieznacznie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Blisko 70 proc. banków zdecydowało się na obniżenie marż kredytowych.

Główną przyczyną łagodzenia polityki kredytowej była poprawa percepcji ryzyka związanego z przyszłą sytuacją na rynku mieszkaniowym i ogólną sytuacją gospodarczą.

Natomiast banki, które zaostrzały politykę kredytową, uzasadniały ten krok głównie wzrostem udziału kredytów zagrożonych w swoich portfelach kredytowych.

Większość banków odczuła wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

W trzecim kwartale banki zamierzają zaostrzyć politykę kredytową, nie spodziewając się przy tym wyraźnych zmian popytu.

KREDYTY KONSUMPCYJNE

W II kwartale banki po raz kolejny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. Natomiast warunki udzielania kredytów nie uległy zmianie.

Jak wynika z badania, wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych ma mniej korzystna ocena perspektyw sytuacji gospodarczej i możliwości realizacji wymaganych zabezpieczeń, a także materializacja ryzyka zakumulowanego w portfelach kredytowych banków.

Według banków, w II kw. nastąpił wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne ze strony gospodarstw domowych, choć odpowiedzi były tu bardzo zróżnicowane. Najwięcej banków wskazało na wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

W trzecim kwartale banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie, przy wzroście popytu na kredyty konsumpcyjne.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »