Będzie trudniej o kredyt. Banki planują zaostrzyć kryteria dla kredytobiorców

​Banki przewidują utrzymanie dotychczasowych kryteriów dla kredytów hipotecznych oraz zaostrzenie warunków dla firm oraz klientów starających się o kredyt konsumpcyjny - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego obejmującego prognozy na I kw. 2023 r. Jednocześnie przedstawiciele sektora prognozują dalszy spadek popytu na własne usługi.

Na I kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i dla dużych przedsiębiorstw oraz zaostrzanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych i dla MŚP - wynika z cyklicznej ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym". Banki oczekują spadku popytu w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. 

"Pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i sytuacji gospodarstw domowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw" - napisano w raporcie Narodowego Banku Polskiego. 

Reklama

"Na I kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i dla dużych przedsiębiorstw oraz zaostrzanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych i dla MSP oraz oczekują spadku popytu w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych" - dodano. 

Będzie trudniej o kredyty gotówkowe

Zgodnie z raportem NBP, sektor bankowy spodziewa się dalszego zaostrzenia kryteriów wymaganych przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych. Banki przewidują, że w I kw. 2023 r. wzrosną marża kredytowa oraz marża na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem.  

Za takimi decyzjami będą stały prognozy sugerujące pogorszenie sytuacji gospodarczej. Samo spowolnienie gospodarki i utrudnienia dla klientów sprawią, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku spadnie popyt na oferty banków.  

Wyższe wymagania dla firm

Sytuacja dla dużych przedsiębiorców nie powinna się zmienić w nadchodzącym czasie Jednak trudniej będą mieli przedsiębiorcy z sektora MŚP. W ich przypadku banki prognozują zaostrzenie kryteriów przy udzielaniu kredytu.  

Podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych tu również głównym czynnikiem będzie pogarszająca się sytuacja gospodarcza. Ta ma również oddziaływać na okres, na jaki będą brane kredyty. Zdaniem banków w I kw. 2023 r. istotnie spadnie popyt na kredyty długoterminowe, natomiast nieznacznie wzrośnie na te krótkoterminowe.  

Mniej hipotek, bo mniej chętnych

W przypadku kredytów mieszkaniowych banki nie zamierzają w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2023 r. wprowadzać istotnych zmian z perspektywy kredytobiorców. Oznacza to utrzymanie obecnie obowiązujących kryteriów.  

Jednocześnie banki prognozują kolejny silny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Ma to wynikać m.in. z pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych, zmian w wydatkach konsumpcyjnych oraz zaostrzenia kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych w poprzednich okresach. 

Oprac. Alan Bartman/PAP 

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »