BLIK rośnie w siłę. Polski Standard Płatności wchodzi na nowe rynki w Europie

BLIK, czyli Polski Standard Płatności (PSP), wchodzi na dwa nowe rynki w Unii Europejskiej. To nie koniec dobrych wiadomości. Jak przekazał PSP podczas poniedziałkowej konferencji w II kwartale 2023 roku wartość natychmiastowych przelewów na telefon za pomocą BLIK-a wyniosła 13,3 mld zł, a ich liczba osiągnęła rekord.

Najbardziej dynamicznie rosła wartość operacji na telefon. - Liczba transakcji przez BLIK-a po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów - przekazał dzisiaj PSP.  

Wartość wszystkich 426 mln transakcji wyniosła prawie 58 mld zł, a z rozwiązania aktywnie skorzystało już ponad 14 mln osób. To twarde dane, którymi może pochwalić się PSP.  

Przedstawiono także plany wprowadzenia usługi w kolejnych krajach UE. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione testowe transakcje u naszych południowych sąsiadów, a wkrótce planowane jest wejście na kolejny rynek. 

Reklama

BLIK w kolejnych krajach w Europie. Spółka planuje ekspansję

System płatności mobilnych BLIK, odkąd został uruchomiony w Polsce w 2015 roku, z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością użytkowników. Można nim bez problemów zapłacić za zakupy, obiad w restauracji czy szybko przelać pieniądze na konto znajomego.

Aktualnie działa on tylko w Polsce, ale jak podał PSP na poniedziałkowej konferencji, BLIK nie zamierza zatrzymywać się jedynie w naszym kraju.  

Jeszcze w tym roku firma uruchomi testowe transakcje BLIK na Słowacji. - Po otrzymaniu zgody Narodowego Banku Słowacji na przejęcie spółki VIAMO, obecnie bardzo intensywnie pracujemy nad integracją BLIK-a z naszymi systemami. Spodziewamy się, że pierwsze testowe transakcje będą miały miejsce w ostatnim kwartale tego roku — przekazała wiceprezes PSP Monika Król podczas telekonferencji. 

To niejedyny kraj, w którym BLIK zacznie wkrótce działać. Planowane jest wejście na rynek kolejnego w UE - Rumunii. Pod koniec 2022 roku do życia została powołana spółka BLIK Romania. - PSP czeka obecnie na zgodę ze strony Narodowego Banku Rumunii - poinformowała Król. 

Przelewy na telefon coraz bardziej popularne. Spółka zapowiada rozwój usług w Polsce

Szybkie i wygodne przelewy na telefon zyskały sympatię Polaków. To obecnie najdynamiczniej rozwijająca się usługa. Stanowi ona blisko 1/4 wszystkich transakcji.  

Wartość przelanych w ten sposób pieniędzy w II kwartale tego roku wyniosła 13,3 mld złotych (wzrost o 98 proc. rok do roku), natomiast średnia wartość pojedynczej transakcji to 141 zł

Operator planuje nie tylko wprowadzanie swojej usługi na nowe europejskie rynki, ale także doskonalenie oferty w naszym kraju.  

W planach jest m.in. rozwój płatności powtarzalnych (na razie są one dostępne w dwóch bankach), ekspansja płatności BLIK-iem w sektorze publicznym (pilotaż ruszył już w Bydgoszczy i Toruniu, gdzie w ten sposób można zapłacić za raty podatków od nieruchomości) oraz zwiększenie zasięgu BNPL (kup teraz, zapłać później), które aktualnie jest w fazie testów z Bankiem Millenium.

BLIK to system płatności mobilnych umożliwiający użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności bezgotówkowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz generowanie czeków cyfrowym kodem i realizowanie przelewów na inne numery telefonów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BLIK | przelewy natychmiastowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »