Ceny paliw: Dobre wiadomości dla kierowców

Paliwa powinny w najbliższych dniach tanieć średnio o 15-20 groszy za litr - uważają analitycy BM Reflex. Jeśli ceny w hurcie pozostałyby na niższych poziomach, to niewykluczone będą głębsze korekty - dodali.

"Mijający tydzień kończy się obniżkami cen paliw. O ile w przypadku benzyn do obniżek już się przyzwyczailiśmy, bo notujemy je sukcesywnie od połowy czerwca, to w przypadku diesla serię obniżek zakłóciły wyraźnie podwyżki w II połowie sierpnia" - wskazali analitycy BM Reflex w piątkowym komentarzu.

Ile kosztuje benzyna bezołowiowa 95, bezołowiowa 98, olej napędowy oraz autogaz?

"W kolejnych dniach ceny powinny spadać średnio do 15-20 gr na litrze, a jeśli ceny w hurcie pozostałyby na niższych poziomach, to niewykluczone będą głębsze korekty" - prognozują analitycy BM Reflex.

Ich zdaniem zmiana sytuacji na rynku ropy, a także wahania kursu USD/PLN sprzyjają ponownie obniżkom cen na rynku hurtowym, które już widać częściowo na stacjach.

Reklama

Według danych BM Reflex ceny w detalu aktualnie wynoszą: benzyny bezołowiowej 95 - 6,53 zł/l (-12 gr/l), bezołowiowej 98 - 7,45 zł/l (-11 gr/l), oleju napędowego 7,56 zł/l (-18 gr/l), autogazu 3,15 zł/l (-2 gr/l).

"Najwięcej w tym tygodniu taniał olej napędowy średnio o 18 gr/l, ale w zależności od stacji spadki w przypadku diesla sięgały nawet 30 groszy na litrze" - poinformował BM Reflex.

Analitycy przypomnieli, że w ciągu około dwóch tygodni diesel na stacjach zdrożał o 64 gr na litrze. Ceny benzyny 95 spadły do poziomu z kwietnia br. i oddaliły się od rekordu z 10 czerwca br. o 1,44 zł/l. Ceny diesla wciąż przekraczają poziom 7 zł/l i są niższe od marcowego rekordu o 28 gr/l - dodano.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ceny oleju napędowego najbardziej narażone na zmienność

"To, że obecnie ceny paliw spadają, nie daje nam gwarancji, że taka sytuacja się utrzyma. Najbardziej narażone na zmienność, a co za tym idzie na ewentualny wzrost, będą ceny oleju napędowego" - zaznaczyli analitycy BM Reflex.

Zwrócili uwagę, że w skali tygodnia ropa Brent potaniała niecałe 3 dol. za baryłkę i w piątek rano listopadowa seria kontraktów wyceniana była na 91 dol. za baryłkę. Rosyjska ropa Urals kosztowała około 68 dol. za baryłkę.

"Oczekiwania dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez EBC i Fed wraz z polityką zero COVID w Chinach - największym importerze ropy naftowej na świecie - rynek odbiera jako czynniki wpływające ujemnie na tempo wzrostu konsumpcji paliw poprzez ograniczenie tempa wzrostu gospodarczego" - zaznaczyli analitycy.

W ich ocenie bez znaczenia dla rynku była decyzja OPEC+, który co prawda po raz pierwszym od ponad dwóch lata zdecydował o zmniejszaniu wydobycia w październiku, ale skala redukcji jest symboliczna - 0,1 mln baryłek dziennie - wskazano.

Ropa Brent natychmiast

75,08 0,85 1,15% akt.: 22.11.2024, 18:48
  • Max 75,15
  • Min 72,91
  • Stopa zwrotu - 1T 2,54%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,30%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,34%
  • Stopa zwrotu - 6M -9,95%
  • Stopa zwrotu - 1R -9,89%
  • Stopa zwrotu - 2R -15,40%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | benzyna | olej napędowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »