Ceny prądu. Taryfy dla odbiorców indywidualnych będą niższe?

W kwietniu projekt ustawy odmrażający w II połowie roku ceny prądu dla odbiorców indywidualnych ma trafić do Sejmu - poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Ceny co prawda zostaną odmrożone (przestanie działać energetyczna tarcza antyinflacyjna), ale - jak przekonuje ministra Henning-Kloska - taryfy będą niższe.

Rządowy projekt ustawy w sprawie cen energii jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu - przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że taryfy dla odbiorców indywidulanych mają zostać obniżone.

Minister we wpisie na portalu X (dawniej Twitter) poinformowała o trzech kwestiach, które m.in. mają się znaleźć w projektowanych rozwiązaniach. Hennig-Kloska wskazała po pierwsze na tzw. bon energetyczny, który ma być skierowany do minimum 3,5 mln gospodarstw domowych.

Po drugie, dodała, "taryfy dla odbiorców indywidualnych będą niższe", a po trzecie, że "cena maksymalna energii także zostanie obniżona".

Reklama

"To przykładowe elementy naszych rozwiązań! Ustawa rządowa jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu!" - zaznaczyła szefowa MKiŚ we wpisie.

Pod koniec marca minister klimatu i środowiska informowała o pracach nad nowymi przepisami ws. cen energii, które mają zacząć obowiązywać od lipca 2024 r. Wskazała wówczas, że wprowadzony ma być bon energetyczny przydzielany na podstawie kryterium dochodowego z minimalnym wariantem pomocy dla 3,5 mln gospodarstw domowych.

Ceny prądu będą akceptowalne dla wszystkich?

"Ceny (energii po uwolnieniu) będą akceptowalne dla wszystkich, a dla tych, dla których te ceny nie będą akceptowalne, będzie bon energetyczny (...) Przy rozdzielaniu bonu będzie kryterium dochodowe; będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie, premiując jednoosobowe gospodarstwa, bo u seniorów wydatki na ciepło i energię stanowią nawet 70 proc. budżetu" - mówiła wówczas Hennig-Kloska.

Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymano dotychczasową maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny energii | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »