Co z tarczami energetycznymi w przyszłości? "Nie będzie potrzeby przedłużania"

Resort finansów w wieloletnich założeniach makroekonomicznych nie przewiduje przedłużania obowiązywania tzw. tarcz energetycznych chroniących odbiorców przed nadmiernym wzrostem opłat. Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie zmienią się istotnie - przewiduje MF.

Ministerstwo Finansów poinformowało w dokumencie "Wieloletnie założenia makroekonomiczne na lata 2025-2029", że nie będzie potrzeby przedłużania tarcz energetycznych.

"Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz" - napisano.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która opóźni o trzy miesiące, do 1 października 2025 r., wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Według resortu klimatu, ma to pozwolić na obniżenie cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Reklama

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, która w tym tygodniu została przyjęta przez obie izby parlamentu.

Celem nowych przepisów jest umożliwienie obniżenia cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Zgodnie bowiem z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mogą korzystać z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł za MWh.

Sprzedawcy energii obniżą ceny?

W trakcie prac nad ustawą wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka tłumaczył, że już teraz ceny energii na rynku hurtowym kształtują się na poziomie poniżej ceny mrożenia. Dlatego też, opóźnienie wejścia w życie nowych taryf ma pozwolić firmom energetycznym lepiej "dyskontować" obniżki, które są na rynku, co z kolei ma przełożyć się na niższe ceny dla gospodarstw domowych.

Miłosz Motyka podkreślał, że nowelizacja daje "impuls przedsiębiorcom, by obniżyć taryfy".

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: tarcza energetyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »