Co z wakacjami kredytowymi? Padły nowe deklaracje

Projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na rok 2024 będzie procedowany przez rząd - przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że premier Mateusz Morawiecki wpisał go do harmonogramu kolejnego posiedzenia rządu. Podobną zapowiedź złożyło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Zgodnie z zapowiedziami projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na rok 2024 będzie procedowany przez rząd. Premier Mateusz Morawiecki wpisał go do harmonogramu kolejnego posiedzenia rządu" - przekazał w czwartek na platformie X (dawny Twitter) rzecznik rządu Piotr Müller. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii także poinformowało w czwartek na platformie X o wakacjach kredytowych: "Przygotowujemy ustawę, Ministerstwo Finansów również nad tym mocno pracuje. Na najbliższej Radzie Ministrów we wtorek chcemy przedłożyć gotowy projekt ustawy, bo wiemy, że to rozwiązanie jest bardzo potrzebne". 

Reklama

"Stopy procentowe nie spadły aż tak mocno, żeby można było dziś zrezygnować z 'Wakacji Kredytowych'. To konieczne rozwiązanie. W ustawie zaproponujemy kryteria, ale większość osób, które skorzystało już z rozwiązania będzie mogła z niego nadal skorzystać" - dodano. 

W rozmowie z serwisem WP do tematu wakacji kredytowych odniosła się także wiceprzewodnicząca PO Izabela Leszczyna. Była minister finansów w rządach PO-PSL wskazała, że decyzja dotycząca tego programu będzie leżała w rękach nowego rządu.

Dodała również, że ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych będzie zależało od odczytów inflacji konsumenckiej w listopadzie i w grudniu. "Jeśli będą spadać, to prognozowany WIBOR prawdopodobnie będzie niższy. A wtedy raty spadną i może się okazać, że wakacje kredytowe nie będą potrzebne" - powiedziała polityk.

Wakacje kredytowe mogą zostać na dłużej. Czeka je jednak ważna zmiana

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały przyszły rok, będzie jednak zastosowane kryterium dochodowe. Jak wskazał, nad określeniem progu dochodowego dot. wakacji kredytowych pracuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.  

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »