Czeka nas podwyżka stawek za ubezpieczenie OC? Musimy wdrożyć unijne prawo

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który podniesie maksymalną kwotę, jaką poszkodowany może uzyskać po wypadku w ramach odszkodowania OC. Propozycja resortu wynika z obowiązku, jaki ciąży na Polsce w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy. Jednocześnie nowe kwoty mają być blisko trzykrotnie wyższe od obecnych limitów.

Zmianę wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zakłada projekt ustawy o ubezpieczeniach, którego założenia zostały opublikowane w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. 

Nowa wysokość limitów w ubezpieczeniach OC. Waloryzacji domaga się UE

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt nowelizacji został przygotowany w związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. 

Reklama

Dyrektywa określa minimalne wysokości sumy gwarancyjnej na poziomie: 6,450 mln euro w wypadku szkody na osobie w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych lub 1,3 mln euro w odniesieniu do jednej osoby poszkodowanej. Ponadto dla szkody majątkowej, w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych, wysokość sumy gwarancyjnej określono na 1,3 mln euro. 

Jak podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, po dniu 11 grudnia 2009 r., w przypadku szkód na osobie minimalna suma gwarancyjna wynosiła równowartość 2,5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych, a w przypadku szkód na mieniu - równowartość 500 tys. euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. 

Przyjęcie limitów wskazanych w unijnej dyrektywnie oznaczać będzie blisko trzykrotną podwyżkę od obecnych progów. A to może znaleźć odzwierciedlenie w cenie ubezpieczenia OC, które w Polsce jest obowiązkowe. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »