Czerwona lampka na złocie
Gorączka złota z 2009 roku została w tym tygodniu zweryfikowana, kiedy wiodąca firma konsultingowa stwierdziła, że popyt inwestycyjny na złoto podwoił się do 1 820 ton w zeszłym roku, podczas gdy sprzedaż biżuterii spadła o 23% do 1 687 ton.
Po raz pierwszy od trzydziestu lat popyt inwestycyjny wyprzedził popyt na biżuterię, co obrazuje znaczącą pozycję inwestorów w rekordowych wzrostach cen złota w roku 2009. Popyt na biżuterię powinien pozostać powyżej 1000 USD według traderów, co kreuje zapotrzebowanie na nieprzerwany popyt inwestycyjny jeżeli mamy obserwować dalsze wzrosty cen w nadchodzących miesiącach.
Globalna podaż kopalń wzrosła jedynie o 6% do 2 553 ton co jest najwyższym poziomem od sześciu lat, podczas gdy sprzedaż netto banków centralnych spadła o 90% do 24 ton - poziom najniższy od ponad dwudziestu lat.
W ujęciu całościowym, poziom inwestycji netto w towary wzrósł o 50 mld USD, co jest według pracowników JP Morgana nowym rekordem. Pokazuje to jasno jak ta rosnąca klasa aktywów jest postrzegana przez inwestorów; obecnie przewiduje się, że podobna suma zostanie zainwestowana w tym sektorze w roku 2010.
Złoto, jak ceny energii, nie utrzymało tendencji wzrostowej z początku tygodnia. Z jednej strony jest ono podtrzymywane nieprzerwanym zainteresowaniem inwestorów, jednak problem potencjalnego odrodzenia dolara spowodowanego zawirowaniami w Europie może nadwyrężyć EUR i, co ta tym idzie, również złoto. Problemy gospodarcze, z którymi zmagają się kraje śródziemnomorskie oraz Irlandia, są dobrze znane a kontynuacja trwających od ponad miesiąca spadków dolara nie może być brana za pewnik.
Stosunek ceny złota do srebra:
Ogólnie, trend wzrostowy jest jak na razie niezachwiany powyżej 1 055 USD, ale złoto wydaje się znajdywać w fazie konsolidacji. Szukajcie wsparcia w pobliżu 1 115 USD, następnie 1 086 USD oraz oporów w okolicy 1 146 USD oraz 1 162 USD. W międzyczasie srebro potrafiło utrzymać ostatnie wzrosty wykazując prawie 11% zwyżkę w tym miesiącu, mając za bardzo solidne wsparcie poziom 18 USD. Stosunek złota do srebra spadł z 65 do 61,2 na chwilę obecną, z możliwością dalszego dowartościowania srebra do poziomu 60.