Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie? Prawo mówi wprost
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. To właśnie wspólny majątek będzie podlegał podziałowi w trakcie rozwodu, ale co w przypadku, gdy jeden z małżonków dostał darowiznę? Do jakiego majątku zalicza się darowizna i jak wygląd podział darowizny w przypadku rozwodu?
Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym “przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku". Przedmiotem umowy darowizny może być każdy przedmiot, który ma jakąś wartość: nieruchomość, samochód, biżuteria itp.
Umowa darowizny powinna zostać złożona w formie aktu notarialnego, ale bez zachowania tej formy również stanie się ważna, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Wyjątkiem jest darowizna nieruchomości, która zawsze musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.
Majątek wspólny, czyli tzw. wspólność majątkowa tworzy się między małżonkami z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. W jego skład wchodzą m.in. wynagrodzenia za pracę, dochody z majątku wspólnego oraz osobistego i inne przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez małżonków.
Każdy z małżonków dysponuje również majątkiem osobistym, w skład którego wchodzą m.in. przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z partnerów oraz co najważniejsze, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.
Oznacza to więc, że darowizna nie wchodzi w skład wspólnego, ale w skład majątku osobistego, chyba że w umowie jasno zostało odnotowane, że darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków.
Od wyżej wymienionej zasady istnieje pewien wyjątek. W majątek wspólny wchodzą bowiem urządzenia domowe, takie jak pralka, lodówka, suszarka, kuchenka itp., nawet jeżeli zostały one nabyte na drodze darowizny, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Oznacza to, że urządzenia domowe, które służyły do użytku małżonków i zostały podarowane, zostały objęte majątkiem wspólnym, a tym samym podlegają one podziałowi podczas rozwodu.
Może zdarzyć się, że darowizna została przekazana na rzecz obojga małżonków, w związku z czym weszła ona w ich majątek wspólny i będzie podlegać podziałowi majątku po rozwodzie. Co zrobić, gdy nie chcemy dzielić się darowizną z byłym partnerem?
Odwołanie darowizny możliwe jest jedynie w jasno określonych przypadkach. Jednym z nich jest tzw. rażąca niewdzięczność, która rozumiana jest jako działanie zmierzające do wyrządzenia krzywdy lub szkody majątkowej darczyńcy. Wówczas w celu jej odwołania, darczyńca musi wystosować specjalne oświadczenie wraz z uzasadnieniem. Jeżeli obdarowany nie zgadza się z decyzją, wtedy darczyńca może pokierować sprawę na drogę sądową.
Częstą sytuacją są także przypadki, gdy jeden z małżonków dostał nieruchomość w ramach darowizny i później wraz z drugim małżonkiem, dokonał jej remontu na cele mieszkalne. W takim przypadku jeden z małżonków ma prawo do uzyskania połowy kosztów przeznaczonych na remont mieszkania, pod warunkiem że między małżonkami była wspólnota majątkowa.
Aby to zrobić, małżonek musi wykazać dokumenty, które potwierdzą jego udział finansowy w remoncie danej nieruchomości.
WG