Czy do opieki na dziecko wlicza się weekendy? Jasna odpowiedź ZUS
Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko lub innego członka rodziny w wymiarze nie dłuższym niż 60 dni w roku. Czy do opieki wlicza się sobota i niedziela? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy dla pracujących na umowie o pracę i na działalności? Kto i na kogo może pobierać zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy to świadczenie wypłacane przez ZUS. Może się o niego ubiegać każda osoba upoważniona, która musi opiekować się dzieckiem bądź chorym członkiem rodziny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi, który nie może wykonywać swojej pracy ze względu na opiekę sprawowaną m.in. nad dzieckiem. Popularną opiekę może pobierać nie tylko osoba zatrudniona i ubezpieczona, ale także:
- pracownik na umowie zlecenie i agencyjnej
- osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą
- duchowny
- osoba na służbie zastępczej
- osoba wykonująca pracę nakładczą
- osoba odbywająca karę pozbawienia wolności lub aresztowana, która pracuje
- członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej
Zasiłek opiekuńczy można pobierać na chorego członka rodziny, o ile w czasie choroby mieszka on z osobą pobierającą zasiłek. Jednak w naszym kraju opieka pobierana jest przede wszystkim na dzieci. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dzieci chore oraz dzieci do 8 lat, np. gdy:
- żłobek lub przedszkole dziecka nieprzewidzianie zostały zamknięte
- konieczna jest izolacja dziecka z powodu podejrzenia choroby zakaźnej
- niania na umowie uaktywniającej zachorowała
- rodzic lub opiekun dziecka sam trafił do szpitala
Opieka przysługuje także na chore dzieci z niepełnosprawnościami do 18. roku życia.
Zobacz także: Znamy już nowego prezesa ZUS.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w 2024 roku? Świadczenie niezmiennie wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a więc średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę
Zasiłek przysługuje w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym, jeśli dotyczy opieki nad zdrowym lub chorym dzieckiem do lat 8, bądź chorym dzieckiem do 14. roku życia. Zasiłek w ilości 14 dni w roku przysługuje w ramach opieki nad dzieckiem powyżej 14 lat lub chorym członkiem rodziny.
Z kolei 30 dni w roku przysługuje, jeśli opieka dotyczy chorego dziecka z niepełnosprawnościami między 14. a 18. rokiem życia oraz dziecka z niepełnoprawnościami w wieku 8-18 lat, którego stały opiekun zachorował i nie może sprawować nad nim opieki.
ZUS informuje także o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Ten przysługuje ubezpieczonemu ojcu lub innemu członkowi rodziny, gdy matka będąca na urlopie macierzyńskim w czasie 8 tygodni po porodzie nie może opiekować się nowo narodzonym dzieckiem. Wówczas dodatkowy zasiłek może być pobierany maksymalnie do ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 i 14 dni w roku kalendarzowym.
Wielu rodziców sądzi, że zasiłek opiekuńczy nie powinien być wyliczany, gdy dotyczy np. dni weekendowych, a więc czasu, kiedy najczęściej pracownik nie świadczy pracy, a często przynajmniej jeden z rodziców jest w domu i może bez problemu zająć się chorym dzieckiem. Stanowisko ZUS jest jednak w tej jednoznaczne:
"Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy", czytamy na stronie ZUS.
Zasiłek opiekuńczy może być zatem wypłacany także w dni, gdy osoba pobierająca zobowiązana była do świadczenia pracy, jednak od tej zasady także wymienić można wyjątki. Wydawnictwo GOFIN wiosną 2023 roku pytało, czy prawo do zasiłku przysługuje za dni, w których pracownik nie świadczy pracy:
"Miałoby to znaczenie, gdyby ubezpieczona - według harmonogramu czasu pracy - była zobowiązana do świadczenia pracy w sobotę i/lub niedzielę. Wówczas zasiłek opiekuńczy zostałby wypłacony tylko za dni sprawowania opieki, w których nie było domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a w sobotę i/lub niedzielę ubezpieczona mogłaby podjąć pracę", tłumaczy ZUS cytowany przez praktyczneszkolenia.com.