Czy korzystanie z firmowego parkingu powoduje powstanie przychodu u pracownika?
Firma wykupiła teren mieszczący się w pobliżu zakładu pracy, który został przeznaczony na parking. Z parkingu tego będą korzystali zarówno właściciele, kontrahenci, jak i pracownicy firmy. Pracownicy będą mogli parkować na nim swoje prywatne samochody w czasie pracy. Czy nieodpłatne korzystanie z firmowego parkingu przez pracowników spowoduje u nich powstanie przychodu?
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Przychodami generalnie są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF).
Z kolei przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF).
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które zostały spełnione za jego zgodą (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie), w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy), przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a ponadto korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Nie. W takiej sytuacji u pracowników przychód nie powstanie.
W sytuacji nieodpłatnego korzystania przez pracowników z firmowego parkingu, co prawda można mówić o dobrowolności oraz pewnej korzyści odnoszonej przez pracowników, gdyż nie muszą oni ponosić odpłatności w przypadku parkowania samochodów w strefie płatnej, jednak warunki te nie są wystarczające do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Konieczne jest tu również powstanie wymiernej korzyści, możliwej do przypisania konkretnemu pracownikowi.
A ten warunek, w przypadku ogólnodostępnego parkingu, z którego będą korzystali zarówno pracownicy, jak i kontrahenci oraz właściciele - nie zostanie spełniony. Pracownik będzie miał możliwość skorzystania z parkingu tylko w sytuacji, gdy będzie wolne miejsce do zaparkowania. Z przedstawionej w pytaniu sytuacji nie wynika bowiem, aby pracodawca zagwarantował takie miejsca poszczególnym pracownikom. Brak możliwości zindywidualizowania świadczenia powoduje niemożność ustalenia wymiernej korzyści przypisanej konkretnemu pracownikowi, a to wyklucza powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
W konsekwencji nieodpłatne korzystanie przez pracowników z firmowego parkingu, dostępnego dla wszystkich pracowników oraz innych osób, nie powoduje powstania przychodu u pracowników.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 31