Czy warto kupować w Black Friday? Tylko tak nie stracisz pieniędzy

Black Friday z uwagi na niezliczone promocje może być doskonałą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy. Jednak nie każda promocja jest tym, czym się wydaje, dlatego przygotowanie i porównywanie cen są kluczowe, by nie dać się zwieść marketingowym sztuczkom. Czy warto kupować w Black Friday? Oczywiście, pod warunkiem jednak zachowania kilku zasad. Black Friday w 2024 roku przypada już 29 listopada, dlatego podpowiadamy jak się przygotować do konsumenckiego święta.

Czy warto kupować w Black Friday?

Zakupy w Black Friday stały się coroczną tradycją konsumencką. Pomimo że nie zawsze jest to dzień, kiedy można realnie zaoszczędzić, statystyki pokazują, że angażujemy się w wyszukiwanie promocji oraz tańszych produktów. Jak pokazują ubiegłoroczne wyniki, podczas Black Friday najczęściej wydajemy od 251 do 500 złotych. Tyle przeznacza aż 35 procent z nas. Z kolei 21 procent Polaków na zakupy w Black Friday przeznacza od 501 do 750 złotych. Powyżej 1 tys. zł wydaje zaledwie około 7 procent konsumentów. Czy warto kupować w Black Friday?

Reklama

Black Friday oferuje dużą liczbę promocji. Wiele sklepów gwarantuje realne rabaty, pojawiają się dodatkowe promocje jak na przykład niższe ceny na pierwsze zakupy czy drugi, dużo tańszy. Jednak nie wszystkie promocje są tak korzystne, jak się wydaje, bo sklepy stosują metody i pułapki na klientów. Statystyki pokazują, że wiele produktów podczas Czarnego Piątku jest tylko minimalnie tańsza niż w czasie pozostałych dni. Jeżeli zależy nam na tym, aby kupowanie w Black Friday się opłacało, trzeba przestrzegać kilka zasad.

 

Przede wszystkim zakupy w Black Friday trzeba planować wcześniej. To dlatego, że część sklepów zwiększa ceny na krótko przed promocją, by podczas Black Friday obniżyć je do pierwotnego poziomu, sugerując tym samym "wielki rabat". Co więcej, wiele produktów może być przecenionych tylko symbolicznie lub wcale, mimo że reklamy zapewniają o ogromnych zniżkach. Prawdziwe okazje są często ograniczone w czasie lub ilości. Jedyny sposób, by się przed tym uchronić, to porównywanie cen. Najlepiej jeszcze ponad miesiąc przed Czarnym Piątkiem sprawdzić cenę interesującego nas produktu, a następnie w listopadzie oraz w Black Friday kontrolować, jak zmienia się jej wysokość w sklepach. 

Pułapki zastawione na konsumentów w Black Friday

Właściciele sklepów oraz sprzedawcy są mistrzami manipulacji, dzięki którym nieświadomie wpływają na nasze zakupowe wybory. Jeżeli chcemy, aby kupowanie w Black Friday było opłacalne, musimy ich być świadomi. Pierwsza z nich to "Okazja tylko teraz". Jak wspomnieliśmy wyżej, często ceny są zawyżane przed promocją, aby później wyglądały na obniżone. W Polsce obowiązuje prawo, które zmusza sprzedawców do podawania najniższej ceny w czasie ostatnich 30 dni. Ten musi pojawić się obowiązkowo. Dzięki temu może sprawdzić, czy cena danego produktu w Black Friday rzeczywiście spadła, czy tylko udaje kuszącą promocję. 

Podczas Black Friday warto kupować produkty, mając na uwadze, że sklepy wprowadzają presję czasową. Sklepy koncentrują uwagę klienta wyróżniając fakt, że oferty są ograniczone czasowo. Ma to wzbudzić w nas poczucie, że jeśli w Black Friday nie kupimy danego produktu, to oferta przepadnie, a my będziemy żałować. Taki zabieg niestety sprawia, że często podejmujemy decyzje impulsywnie

Inne pułapki zastawione na konsumentów to także sprzedaż produktów o obniżonej jakości. Black Friday dla sprzedawców to doskonała okazja, aby  wprowadzić do oferty produkty o niższej jakości specjalnie przygotowywane na takie okazje. Recepta na to jest jedna - czujność i świadomy wybór.

Jak kupować podczas Black Friday?

Zakupy w Balck Friday będą się opłacać, jeżeli jako konsumenci będziemy o krok przed sprzedawcami. Do tego warto wykorzystać współczesną technologię. Możemy sprawdzić, czy cena danego produktu rzeczywiście spadła, czy tylko udaje promocję dzięki aplikacjom. Możemy również skorzystać z darmowych porównywarek internetowych. Te oferują narzędzia takie jak trend cenowy. W bardzo krótkim czasie możemy dowiedzieć się, jak kształtowały się ceny danego produktu w ciągu ostatnich miesięcy. Niektóre z narzędzi podaje średnią cenę danego produktu w każdym dniu ostatniego półrocza, a z taką wiedzą trudno dać się złapać na fałszywy rabat w Black Rabat.

Jak kupować podczas Black Friday? Warto sięgnąć po tradycyjne metody i zrobić listę zakupów, na której znajdą się rzeczy, którą chcemy kupić w ten dzień. Na liście należy wypisać konkretny model, a następnie szukać  informacji o tym, jaką promocję oferuje dany sklep. Lista zakupów na Black Friday to najlepszy sposób, by uniknąć impulsywnego kupowania rzeczy, które przyciągają uwagę tylko dlatego, że są przecenione. Dobrą opcją jest rónież zapisanie się do newslettera sklepu, w którym planuje się zrobić zakupy na Black Friday

Podczas zakupów w Black Friday warto kupować przez aplikacje. Często zdarza się tak, że interesujący nas produkt jest dostępny w niższej cenie właśnie tam znacznie szybciej niż na stronie internetowej. Nie jest również tajemnicą, że korzystanie z aplikacji danego sklepu może wiązać się z dodatkowymi przywilejami cenowymi w Black Friday. O czym jeszcze pamiętać? Warto jeszcze kupować z określonym budżetem. Dzięki temu nie damy ponieść się zakupowemu szaleństwu, a w przypadku przekroczenia budżetu łatwiej nam będzie z czegoś zrezygnować

Przeczytaj również:

Nie daj się nabrać! Fałszywe promocje w Black Friday 2024

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Black Friday | zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »