Czym różni się pożyczka od kredytu? Pamiętaj o tych szczegółach

Poza środowiskiem bankowym pożyczka i kredyt to określenia, które używane są wymiennie. Okazuje się jednak, że prawda jest inna. Jeśli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na sfinalizowanie danego celu, lepiej upewnijmy się wcześniej, czym różnią się te dwa pojęcia. Dzięki temu możemy uniknąć oszustwa.

Dowiedz się, czym różni się pożyczka od kredytu. Pewne szczegóły, mogą sprawić, że przeczytasz umowę dwa razy przed podpisaniem.

Dlaczego warto wiedzieć, czym różni się pożyczka od kredytu?

Pożyczka i kredyt to zobowiązania, przez które niejedna osoba padła ofiarą oszustwa. Warto wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia, zanim podejmiemy ważną decyzję dotyczącą naszego budżetu.

Przed skorzystaniem z oferty banku lub firmy pożyczkowej, dobrze jest zapoznać się z celem zobowiązania. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej dopasować pożyczkę lub kredyt do realizacji naszych planów. Zależnie od tego, czy chcemy kupić mieszkanie, czy przeprowadzić remont, ilość środków oraz okres zobowiązania będą się od siebie różnić.

Reklama

Ważnym aspektem jest wysokość kwoty, która jest nam potrzebna, a także instytucja, która prezentuje swoją ofertę. Warto udawać się jedynie do zaufanych podmiotów. Dzięki znajomości ich możliwości będziemy mogli rozpoznać najkorzystniejszą propozycję.

Czym różni się pożyczka od kredytu w świetle prawa?

Informacja o tym, czym jest kredyt, została zawarta w ustawie o prawie bankowym. W rozdziale Kredyty i pożyczki pieniężne oraz zasady koncentracji zaangażowań możemy znaleźć fragment:

Oznacza to, że w umowie kredytu, bank zobowiązuje się oddać kredytobiorcy określone środki finansowe na określony cel oraz wyznaczony czas. Przedmiotem umowy są pieniądze, które wydaje bank. Kredytobiorca jest jednak zobowiązany do oddania pożyczonych pieniędzy w określonym czasie, zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.

Natomiast w przypadku pożyczek informacje znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Umowa zawierana jest między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Pożyczkodawca zobowiązuje się do użyczenia określonej ilości pieniędzy lub rzeczy. Natomiast pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócenia tej samej ilości pieniędzy lub tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i jakości. Oznacza to, że pożyczka może operować różnymi kapitałami.

Prawo nie determinuje również konieczności określenia, na co zostanie wykorzystany pożyczony kapitał.

Co lepiej wybrać — pożyczkę czy kredyt?

W przypadku wyboru pomiędzy pożyczką a kredytem głównym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest cel, na który zamierzamy przeznaczyć pieniądze. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaką wysokość środków finansowych chcemy pożyczyć oraz okres, który potrzebujemy na ich zwrot.

Pożyczka będzie bardziej odpowiadać osobom, które chcą szybko uzyskać środki. Dotyczy raczej niewielkich kwot, a okres jej spłaty jest krótszy niż w przypadku kredytu. Osoby, które nie chcą wiązać się długo trwającymi zobowiązaniami, powinny wybrać formę pożyczki.

Kredyt jest o wiele bezpieczniejszy niż pożyczka, ponieważ jest regulowany przepisami Prawa bankowego. Weryfikacja klienta oraz procedury trwają o wiele dłużej. Przez to możemy jednak uzyskać większą kwotę. Spłata może zostać rozłożona na wygodny, ale długi okres.

Czynnikiem, który może pomóc w ostatecznej decyzji, pozostają koszty, którymi zostaniemy obarczeni przez bank czy firmę pożyczkową w ostatecznym rozrachunku. Lepiej wybrać jest ofertę, która będzie nas mniej kosztować.

Co należy brać pod uwagę podczas wybierania kredytu i pożyczki?

Zanim podejmiemy decyzję o kredycie lub pożyczce, warto skorzystać z narzędzi, które są dostępne bezpłatnie przez internet. Możemy zajrzeć do rankingu kredytów gotówkowych. To zestawienia najlepszych ofert, które biorą pod uwagę banki w całej Polsce. System porównuje takie wskaźniki, jak marża banku, prowizja, czy RRSO. Przydatne mogą też być rankingi pożyczek na raty. Podobnie jak w pierwszym przypadku, pozwalają nam na porównanie najlepszych ofert, które mogą posłużyć konsumentowi na dowolny cel.

Można zajrzeć do kalkulatorów kredytu gotówkowego. To narzędzie, które pozwala na symulację kredytu gotówkowego. Pokazuje również, jak rozkładałaby się miesięczne raty. Dzięki temu zapewnia nam w miarę rzeczywisty obraz tego, jak wyglądałaby spłata kredytu gotówkowego.

Zobacz także:

Kredyt 0 procent zamiast Kredytu 2 procent? Propozycja KO wisi na włosku

Kupujesz bez płacenia? Zmiany w popularnej usłudze online

PiS zostawia niespodziankę opozycji. Może pokrzyżować plany nowego rządu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kredyt | Pożyczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »