Dla wielu Polaków mieszkania są niedostępne nawet na kredyt. Od 15 lat nie było tak źle

To już nie jest dołek, ale totalna zapaść w kredytach mieszkaniowych. W czerwcu liczba zapytań o kredyt spadła o 60 proc! To efekt drastycznego spadku zdolności kredytowej. Dla wielu Polaków mieszkania stały się niedostępne nawet na kredyt. To najgorsza sytuacja od 15 lat.

Ostatnie dane Biura Informacji Kredytowej o udzielonych kredytach były bardzo złe, ale najnowsze pokazują już totalną zapaść.

W czerwcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej - jest to spadek o 60 proc. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18 proc. - podało Biuro Informacji Kredytowej.

- Obecny czerwcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia a wręcz zamrożenia na rynku kredytów mieszkaniowych. Czerwcowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. Na czerwcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 60 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r. - - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Reklama

Prognozy są pesymistyczne. Kolejne miesiące nie będą lepsze

- Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu jeszcze spadną, co spowoduje kolejny negatywny rekord w wartości samego - dodaje.

Podwyżki stóp procentowych obniżyły bardzo znacząco zdolność kredytową. Do tego dochodzą regulacje KNF, zaostrzające wymogi liczenia zdolności kredytowej, które również negatywnie wpływają na zdolność kredytową. Wszystkie te czynniki bardzo wyhamowały akcję kredytową, bo wiele osób przy obecnych zarobkach nie ma szans na sfinansowanie zakupu mieszkania kredytem.

krześ

Zobacz również: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »