Dlaczego warto oszczędzać w PPE

Pracownicze Programy Emerytalne to realne podniesienie przyszłej emerytury, a dla pracodawcy element przewagi konkurencyjnej, coraz ważniejszy na dzisiejszym rynku, na którym coraz trudniej zdobyć fachowców.

Pracownicze programy emerytalne: korzyści dla obu stron

Dotychczas Pracownicze Programy Emerytalne nie zdobyły dużej popularności, ale ten rok jest przełomowy, bo dał impuls do zakładania programów. To efekt sytuacji na rynku pracy oraz rządowych zapowiedzi uruchomienia nowych produktów emerytalnych czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Reklama

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest jedną z form oszczędzania w ramach III filara, a więc prywatnego systemu emerytalnego. O założeniu w przedsiębiorstwie PPE decyduje pracodawca, w porozumieniu z pracownikami. W praktyce pracownik zatrudniony u pracodawcy, u którego prowadzony jest PPE, otrzymuje możliwość dodatkowego odłożenia środków na swoją emeryturę, finansowanych przez pracodawcę. Pracodawca, podejmując decyzję o wprowadzeniu programu, zobowiązuje się do opłacania składki na rzecz pracownika, który przystąpi do PPE.

Pracownik może zwiększyć swoje oszczędności, opłacając składkę dodatkową, potrącaną z wynagrodzenia otrzymywanego od pracodawcy prowadzącego PPE. Zachętą podatkową jest zwolnienie oszczędności gromadzonych w ramach PPE z 19 procentowego podatku od dochodów kapitałowych. Natomiast pracownik płaci podatek dochodowy od składki opłacanej przez pracodawcę.

Do programu przystępuje się dobrowolnie, a miesięczna składka podstawowa nie może przekroczyć 7 proc. wynagrodzenia. Środki można wypłacić w całości lub w ratach w chwili osiągnięcia 60 lat lub po ukończeniu 55 lat i uzyskaniu wcześniejszych uprawnień emerytalnych.

Po stronie pracodawcy są to korzyści dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze PPE to rodzaj systemu motywacyjnego zwiększającego atrakcyjność pracodawcy w opinii obecnych pracowników i kandydatów. Po drugie te składki są "nieozusowane" i dodatkowo stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, co w praktyce oznacza obniżenie podstawy opodatkowania.

Środki finansowe przekazywane są przez pracodawcę do zarządzania profesjonalnej instytucji finansowej, a PPE są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, gdzie program musi zostać zarejestrowany. PPE mogą być prowadzone w różnej formie. Na koniec 2016 r. funkcjonowało nieco ponad tysiąc pracowniczych programów emerytalnych. Najwięcej programów (668) było prowadzonych w formie umowy z zakładem ubezpieczeń oraz w formie umowy z funduszem inwestycyjnym (339).

Uczestnikami PPE na koniec 2016 r. było niecałe 400 tys. osób, a wartość aktywów ulokowanych w PPE sięgnęła 11 mld zł.

Przedstawiciele instytucji finansowych sygnalizują zwiększone zainteresowanie zakładaniem PPE przez pracodawców.

Na początku listopada 2017 roku opublikowano z kolei założenia tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych, do których automatycznie będą zapisywani pracownicy za pośrednictwem pracodawcy i to właśnie na firmach będzie spoczywał obowiązek utworzenia PPK. Najwcześniej, bo już od początku 2019 roku, obowiązkiem tym objęte zostaną największe przedsiębiorstwa. Docelowo zmiany obejmą praktycznie wszystkie firmy i ogół zatrudnionych.

Zgodnie zapowiedziami, jeżeli pracodawca już dziś prowadzi PPE, nie będzie musiał tworzyć PPK.

Warto też przypomnieć, że pieniądze zgromadzone w Pracowniczym Programie Emerytalnym są dziedziczone w pełnej wysokości.

Dodatkowo nie są objęte podatkiem od spadków i darowizn. Możemy też wskazać dowolną osobę jako uposażoną (nie musi być spokrewniona), która będzie uprawiona do środków zgromadzonych w PPE w razie naszej śmierci. W przypadku śmierci uczestnika PPE wypłata na rzecz osób uprawnionych lub spadkobierców nie jest objęta podatkiem spadkowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPE | PPK | Emerytura | III filar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »