Reklama

Do ZUS-u można wystąpić o zasiłek pogrzebowy po śmierci sąsiada, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach

O zasiłek pogrzebowy może wystąpić również osoba, która była sąsiadem zmarłego i poniosła koszty jego pochówku. Świadczenie to przysługuje nie tylko członkom najbliższej rodziny. Jednak kwota zasiłku będzie niższa. Ważne jest także, aby dostarczyć dokumenty w stosownym czasie.

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które przyznawane jest w związku ze śmiercią osób, które podlegały ubezpieczeniom społecznym, były na emeryturze lub rencie, albo nabyły uprawnień do ich pobierania, a także za zmarłych z najbliższej rodziny. Do najbliższych członków rodziny zalicza się własne dzieci, drugiego małżonka oraz przysposobione, małżonka, rodziców, wnuki i rodzeństwo.

- O zasiłek pogrzebowy mogą wystąpić osoby, które poniosły koszty pogrzebu. Aby to świadczenie było wypłacone, muszą oni wylegitymować się fakturami, rachunkami i innymi dokumentami, które potwierdzają, że faktycznie poniosły nakłady związane z pochówkiem. Nie dotyczy to wyłącznie członków rodzin. Osoba, która wydała swoje środki na pochówek osoby zmarłej, może również ubiegać się o świadczenie - mówi Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy przede wszystkim wypełnić wniosek (druk ZUS Z-12). Można go pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.gov.pl) oraz w każdej placówce ZUS. Do niego powinny zostać dołączone oryginały rachunków, potrzebne do udowodnienia, że faktycznie zostały poniesione koszty związane z pochówkiem, a także akt skrócony zgonu osoby zmarłej.

- Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Musimy jednak pamiętać, że w maksymalnej wysokości wypłacony on zostanie tylko najbliższej rodzinie. Sąsiedzi czy osoby spoza rodziny oraz takie podmioty, jak domy opieki społecznej, czy związki wyznaniowe otrzymają zasiłek w wysokości faktycznie poniesionych kosztów pochówku, ale nie wyższej niż 4 tysiące złotych - wyjaśnia Radosław Milczarski.

Należy pamiętać, że prawo do zasiłku pogrzebowego może się przedawnić. Wygasa ono 12 miesięcy od momentu śmierci. Wypłata zasiłku pogrzebowego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »