Reklama

Dodatek osłonowy. Będą zmiany w rządowym planie?

Szykują się zmiany w rządowym programie dotyczącym dodatku osłonowego. Wkrótce może się okazać, że wyższa kwota dodatku będzie przysługiwała w przypadku zgłoszenia do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a pieniądze zostaną wypłacone w jednej racie i w innym terminie niż pierwotnie planowano.

O tym, że wpływ na wyższy dodatek osłonowy będzie miał nie wpis, ale tylko zgłoszenie do centralnej ewidencji emisyjności budynków poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska przygotowujące zmianę odpowiedniej ustawy o dodatku osłonowym. Serwis prawo.pl napisał także, że dodatek może będzie wypłacany nie w jednej, ale w dwóch ratach. - I już wiadomo, że nie zostanie wypłacony w terminie. Niektóre samorządy grożą, że jeśli nie otrzymają większych pieniędzy na obsługę, wstrzymają obsługę programu - zauważył serwis.

Przypomina, że do 31 stycznia gminy powinny zakończyć przyjmowanie zgłoszeń pierwszej raty dodatku osłonowego, a do 31 marca zakończyć procedurę weryfikacji wniosków i dodatek wypłacić. Tymczasem do 15 lutego do wojewodów mają trafić zgłoszenia dotyczące zapotrzebowania na dotacje.

Reklama

Rząd planuje, że dodatek osłonowy od 400 zł do blisko 1500 zł dostaną niektóre gospodarstwa domowe. To element tarczy antyinflacyjnej, który ma im ułatwić pokrycie części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dla kogo jest dodatek osłonowy i jakie będą dopłaty?

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł (w zależności od źródła ogrzewania) przy założeniu, że dochód nie przekroczy 2100 złotych.

- Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł (w zależności od źródła ogrzewania) i przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

- Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł (zależnie od źródła ogrzewania) przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

- Gospodarstwo 6-osobowe i większe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Komu przysługuje podwyższony dodatek osłonowy?

Wyższy dodatek osłonowy może otrzymać gospodarstwo, jeśli jego głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Jednak w tym przypadku, aby otrzymać wyższy dodatek, konieczny jest wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków (tak przewidują obecne przepisy).

Co w sytuacji, gdy będzie wyższy dochód?

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Jak informuje rządowa strona www.gov.pl, aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć w gminie (na piśmie lub elektronicznie wykorzystując profil zaufany) wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Według rządowych szacunków, ze wsparcia w wysokości ponad 4 mld zł będzie mogło skorzystać blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Kiedy będzie wypłata dodatku osłonowego?

Wypłata dodatków osłonowych zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.

Ci, którzy nie złożą wniosku o dodatek osłonowy do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Kwoty zarówno dodatku osłonowego, jak i dodatku energetycznego nie będą podlegały egzekucji, nie będą uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodano, że świadczenia te nie będą również stanowić dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ustawą, sprzedawca energii elektrycznej lub sprzedawca paliw gazowych jest zobowiązany do dołączenia do faktury informacji o dodatku osłonowym oraz o prawie do złożenia wniosku o jego wypłatę, każdorazowo do dnia 31 października 2022 r. lub oddzielnie, w przypadku gdy ta faktura jest wysyłana później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Jak wygląda wniosek o dodatek osłonowy?

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »