Reklama

Dodatki mieszkaniowe wolne od podatku do 500 zł miesięcznie

Dodatki mieszkaniowe dla pracowników oddelegowanych są wolne od podatku do 500 zł miesięcznie - interpretacja organu podatkowego. .

Dodatki mieszkaniowe przyznane przez pracodawcę pracownikom oddelegowanym do pracy poza granicami kraju, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 updof korzystają ze zwolnienia od podatku.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 września 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-731/16-1/NG.

Spółka (wnioskodawca) realizuje usługi na terenie różnych krajów. W związku z wyjazdami pracowników w celu realizacji tych usług zawiera z pracownikami ramowe umowy oddelegowania oraz sporządza informacje o oddelegowaniu, gdzie wskazuje m.in. okres trwania wyjazdu oraz miejsce wykonywania usług. Wyjazdy pracowników do innych krajów celem wykonywania usług nie są uznawane za delegacje służbowe w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Spółka przyznaje poszczególnym pracownikom oddelegowanym dodatek mieszkaniowy, celem pokrycia potrzeb mieszkaniowych pracownika w miejscu oddelegowania.

Reklama

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy taki dodatek korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 updof?

W ocenie wnioskodawcy odpowiedź jest twierdząca.

Dyrektor Izby Skarbowej przyznał rację wnioskodawcy.

Wskazał, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 19 updof, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 14 updof - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Stosownie zaś do art. 21 ust. 14 updof, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19 updof, ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że obowiązki pracowników związane z realizacją usług wykonywane są poza miejscem ich stałego zamieszkania. Ponadto pracownicy nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. To zaś oznacza, że w rozpatrywanej sprawie zostały spełnione obie przesłanki warunkujące możliwość zwolnienia od opodatkowania do wysokości 500 zł wypłacanego przez wnioskodawcę jego pracownikom dodatku mieszkaniowego w związku z oddelegowaniem ich do pracy poza granicami kraju.

W konsekwencji organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że przedmiotowe zwolnienie od podatku może mieć zastosowanie, w przypadku gdy pracodawca dokonuje zwrotu całości lub części wydatków poniesionych przez pracownika na wynajęcie mieszkania, podczas gdy to pracownik jest stroną umowy najmu. Niezależnie bowiem od technicznej formy realizowania procesu dofinansowania do zakwaterowania dla pracowników (poprzez wypłacanie przez wnioskodawcę dodatków mieszkaniowych), ostateczny ciężar finansowania spoczywa na pracodawcy. Tym samym warunek wskazany w przepisie zwalniającym od opodatkowania przychód pracownika z tytułu dofinansowania zakwaterowania jest spełniony.


Przegląd Podatku Dochodowego Nr 23 z dnia 2016-12-01

GOFIN podpowiada

Pobierz za darmo program PIT 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »