Działalność nierejestrowana. Jakie limity będą obowiązywać w 2024?

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną muszą szczególnie uważać na ten jeden aspekt. Przekroczenie limitu przychodów może wiązać się z dużymi problemami. Sprawdź, co należy zrobić, jeśli chcesz ich uniknąć.

Zmiany przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2024

Przedsiębiorcy nie muszą rejestrować swojej działalności, jeśli ich miesięczne przechody nie przekraczają 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, a w ostatnich 60 miesiącach nie wykonywano działalności gospodarczej.

Od lipca tego roku najniższa kwota wynagrodzenia za pracę wynosiła 3600 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że do tej pory w ramach działalności niezarejestrowanej można było zarabiać 2700 zł brutto.

Według rządowych założeń, w 2024 roku minimalna kwota wynagrodzenia wzrośnie od stycznia do 4242 zł brutto. W takim wypadku limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wynosiłby 3181,50 zł brutto.

Reklama

Co grozi za przekroczenie limitu przychodu?

Na szczęście w przypadku przekroczenia limitu przychodów nie wszystko jest stracone. W momencie, kiedy zostaje on przekroczony, nasza działalność traktowana jest jak działalność gospodarcza. To oznacza, że kiedy nasz przychód będzie większy, niż zakłada limit, musimy w ciągu 7 dni od tego zdarzenia zgłosić i zarejestrować naszą działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to najczęściej drobna działalność zarobkowa. Może mieć dowolny charakter. Często prowadzona jest w sposób zorganizowany i przypomina działalność gospodarczą. Może być prowadzona w sposób ciągły, we własnym imieniu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jej prowadzenia nie wymaga rejestracji.

To rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które sobie dorabiają, a działalność nierejestrowana nie stanowi dla nich głównego źródła dochodu. Dzięki tej możliwości nie ponoszą kosztów działalności oraz nie muszą odprowadzać składek ZUS.

Czy od działalności nierejestrowanej należy odprowadzać podatki?

Brak obowiązku zarejestrowania działalności nie zwalnia jednak osób z pewnych obowiązków. W przypadku działalności nierejestrowanej konieczne jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży oraz przestrzeganie praw konsumenta. Na żądanie kupującego muszą również wystawić fakturę lub rachunek.

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną muszą także odprowadzać podatki. Obowiązuje ich zeznanie roczne PIT-36, według skali podatkowej. Nawet jeśli działalność jest niezarejestrowana, osobę, która ją prowadzi, obowiązuje prawo cywilne. Oznacza to, że należy wypełniać obowiązki związane z reklamacją, zwrotem czy naprawą uszkodzonego towaru.

Zobacz także:

4900 zł na rękę start. Policja szuka chętnych do pracy

Jeden błąd i można stracić emeryturę. Od grudnia nowe limity

Miliony dla doradców Adama Glapińskiego. Tajemnicza lista nazwisk 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nierejestrowana działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »