Dzwoń za darmo z komórki za granicę

To nie jest tani chwyt reklamowy firmy telekomunikacyjnej - możesz za darmo dzwonić z komórki do znajomych za granicą, niezależnie w jakim miejscu świata przebywają. Muszą mieć tylko dostęp do internetu.

Darmowe rozmowy to nic nowego, bo bezpłatne minuty oferują wszyscy operatorzy, ale tylko w ramach połączeń krajowych. Bezpłatnie możemy dzwonić na wybrane numery telefonów komórkowych, działających w tej samej sieci co nasza komórka i na telefony stacjonarne pod warunkiem, że rozmówca przebywa w Polsce. Wystarczy, że wyjedzie za granicę i nasz darmowy numer na nic nam się nie przyda. Za rozmowy z osobą przebywającą poza granicami kraju słono zapłacimy zarówno my, jak i nasz rozmówca, bo za takie połączenie płacą obydwie osoby (osobno za rozmowy wychodzące i przychodzące). Istnieje jednak sposób, żeby zupełnie za darmo dzwonić z komórki do znajomych, którzy wyjechali z kraju.

Reklama

Chicago to nie zagranica

Zwróćmy uwagę, że operatorzy pozwalają nam dzwonić za darmo tylko w ramach polskiej strefie numeracyjnej, czyli łączyć się z numerami zaczynającymi się od prefiksu 048. Tymczasem, żeby mieć taki numer wcale nie trzeba mieszkać nad Wisłą, bo może go sobie kupić nawet mieszkaniec Australii. Numer w dowolnej strefy numeracyjnej w Polsce (i w każdym innym zakątku świata) oferują od niedawna komunikatory internetowe.

- Za kilka dni wyjeżdżam do Chicago. W mojej rodzinnej wsi nie ma żadnych możliwości na podpięcie się do szerokopasmowego internetu, więc o rozmowach z rodziną przez komunikator mogę zapomnieć. Dlatego kupiłem numer w rzeszowskiej strefie numeracyjnej , a w domu zostawiam komórkę aktywowaną w Erze, z której można dzwonić za darmo na stacjonarny numer. Po przyjeździe do Stanów po prostu włączę komputer i uruchomię komunikator - mówi Piotrek.

Na pierwszą rozmowę z rodziną umówił się tuż po lądowaniu w Nowym Jorku. - Zabieram ze sobą laptopa. Na każdym lotnisku dostępne są hot spoty, za pośrednictwem których można swobodnie łączyć się z internetem - wyjaśnia.

Legalne, ale czy moralne?

Przed wyjazdem upewnił się w Erze, czy połączenia z kupionym przez niego numerem są taryfikowane. Otrzymał odpowiedź, że może na niego dzwonić za darmo.

- Także moi znajomi z Rzeszowa będą mogli do mnie dzwonić, płacąc za rozmowę z Chicago, jak za połączenie lokalne - cieszy się Piotrek.

Przedstawiciele operatorów, którym opowiedzieliśmy o sposobie na darmowe i taniej połączeni z zagranicą mają wątpliwości, czy takie działanie jest etyczne.

- Co prawda producenta oleju rzepakowego nie powinno interesować, czy ktoś smaży na nim frytki, czy wlewa do baku swojego samochodu, ale dla producenta paliw to jest problem. Obawiam się, że mamy do czynienia z kolejnym przykładem typowo polskiego kombinatorstwa - powiedział nam jeden z naszych rozmówców.

Jest w tym trochę racji, bo opisany przez nas sposób jest nie do końca zgodny z regulaminami niektórych komunikatorów. Zwykle wymagają one od nabywcy wirtualnego numeru zobowiązania, że będzie z niego korzystał tylko w Polsce.

Nic im do tego

- Nie ma żadnych przeciwwskazań, by użytkownik komunikatora korzystał z polskich numerów strefowych za granicą - mówi natomiast Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dalej wyjaśnia, że koszt połączenia z serwerem jest taki sam niezależnie, czy znajduje się on w Krakowie, czy Honolulu. Krajowym operatorom nic do tego, w jakim miejscu na globie użytkownik komputera loguje się do sieci.

Rynkiem telefonii internetowej coraz bardziej interesuje się natomiast UKE. Nie po to, żeby go ograniczać - zapewnia Jacek Strzałkowski - lecz uporządkować. Obecnie użytkownicy VOiP nie korzystają z takich samych praw jak klienci tradycyjnych telekomów. Nie mogą np. zachować wykupionego numeru, gdyby chcieli zmienić operatora. UKE chce zająć się też m.in. sprawą numerów alarmowych. Na razie urząd prowadzi konsultacje w tej sprawie. Po wakacjach mają być przygotowane propozycje rozwiązań.

Eugeniusz Twaróg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowe | darmo | komórki | świata | za darmo | Chicago | dostęp do Internetu | komorka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »