Reklama

E-doręczenie uwolni nas od kolejek na poczcie

Kolejne elementy administracyjne, z którymi ma do czynienia polski obywatel, powoli ulegają cyfryzacji.

Taki los czeka już niedługo urzędowe listy polecone, które będzie można otrzymać przez e-doręczenie. Każdy z nas co jakiś czas musi odebrać list polecony z urzędu - co wiąże się z regularnym sprawdzaniem skrzynki i odstaniem swojego czasu w kolejce na poczcie.

E-doręczenie zmieni formę dostarczania pism wymagających potwierdzenia doręczenia na cyfrową. Urzędy nie będą musiały tworzyć i wysyłać papierowych pism, które później przeszłyby całą drogę dostarczenia i odebrania przez adresata. Ważne jest jednak, by na pewno zadbać o równomierny rozwój tej usługi w skali kraju.

Reklama

Obecnie część usług - chociażby realizowanych na poziomie jednostek gminnych - w jednych samorządach jest już dostępne drogą elektroniczną, a w innych jeszcze nie.

- Proces przechodzenia na drogę elektroniczną doręczania pism poleconych jest rozpisany na kilka lat. Z pewnością będzie to jedna z usług, która odciąży zarówno urzędy, jak też obywateli. To pokazuje kierunek, w jakim idzie nasza administracja. Kolejne usługi są przenoszone do internetu - powiedział serwisowi eNewsroom Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.

- Żeby od strony użytkownika ta administracja działała sprawnie, potrzebny jest rozwój oraz integracja systemów i rejestrów, które są po stronie administracji. To dużo skomplikowanej pracy, której często nie widzimy na co dzień.

Ale żeby te systemy się sprawnie ze sobą komunikowały, żeby wszystko było bezpieczne i te usługi były osiągalne - jest niezbędna praca, która musi zostać wykonana. Dlatego na wprowadzenie usługi e-doręczenia jeszcze chwilę poczekamy - tłumaczy Święcicki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »