Emerytura dla Ukraińców. Kiedy ZUS wypłaca świadczenia obcokrajowcom?

Wraz z rosnącą liczbą obywateli Ukrainy pracujących i osiedlających się w Polsce coraz więcej z nich nabywa prawo do świadczeń emerytalnych. Dla obcokrajowców pracujących w naszym kraju znajomość tych przepisów jest bardzo ważna. W 2025 roku obowiązują konkretne zasady dotyczące przyznawania emerytur obcokrajowcom, które warto poznać.

Emerytura to świadczenie dla tych, którzy pracowali i odprowadzali składki. Aby obywatel Ukrainy mógł legalnie pracować w Polsce, musi posiadać status pobytowy oraz być zatrudniony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracodawca powinien zgłosić jego zatrudnienie w urzędzie pracy. To pierwszy krok do otrzymywania w przyszłości świadczeń z ZUS.

  

Kiedy Ukraińcy mogą dostać emeryturę z ZUS?

Obcokrajowcy legalnie zatrudnieni w Polce mogą liczyć na świadczenia emerytalne. Dla obywateli Ukrainy planujących długoterminowy pobyt i pracę w naszym kraju znajomość tych przepisów jest kluczowa dla zabezpieczenia swojej przyszłości emerytalnej. Ukraińcy mogą ubiegać się o emeryturę z ZUS, jeśli: 

Reklama
  • Legalnie pracowali i odprowadzali składki w Polsce - podobnie jak obywatele polscy muszą spełnić warunki dotyczące wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) oraz posiadać odpowiedni staż ubezpieczeniowy. 
  • Pracowali zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie - dzięki umowie o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Ukrainą z 2012 roku, możliwe jest sumowanie okresów ubezpieczenia z obu krajów w celu nabycia prawa do emerytury. 

W praktyce oznacza to, że osoba, która przepracowała część życia zawodowego w Ukrainie, a następnie w Polsce, może otrzymać dwie emerytury: jedną z ukraińskiego systemu ubezpieczeń społecznych za okresy pracy w Ukrainie, a drugą z ZUS za okresy pracy w Polsce. Warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce i odprowadzanie składek. 

 

Emerytura dla Ukraińców: Jakie kwoty dostają cudzoziemcy?

Obywatele Ukrainy, którzy spełniają wszystkie warunki, otrzymają świadczenia analogiczne do tych, które przysługują obywatelom polskim. Warunkiem ich otrzymania jest osiągnięcie wieku emerytalnego i odprowadzanie składek do ZUS. Wysokość emerytury zależy od sumy odprowadzonych składek, obywatel Ukrainy może więc liczyć na świadczenie już po przepracowaniu jednego dnia w Polsce. Będzie to jednak tak zwana emerytura groszowa.  

Obywatele Ukrainy, podobnie jak Polacy, mogą liczyć na emeryturę minimalną. Muszą jednak osiągnąć wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i mieć staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Jeśli suma zgromadzonych w tym czasie składek jest zbyt mała, ZUS wypłaci emeryturę minimalną (1878,91 zł brutto). Obywatel Ukrainy, aby ją otrzymać, musi mieszkać na stałe w Polsce. Jeśli zmieni kraj zamieszkania, dostanie emeryturę nominalną, a nie podwyższoną do najniższego świadczenia.  

Dwie emerytury, ale Polska wypłaca tylko jedną 

Z umowy między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniach społecznych wynika wiele korzyści dla Ukraińców. Po pierwsze - staż ich pracy w obu krajach jest sumowany. A po drugie - mogą oni pobierać emeryturę zarówno polską, jak i ukraińską. Część polską wypłaca nasz ZUS, a resztę Państwowy Fundusz Emerytalny Ukrainy. Nie jest więc tak, że cały ciężar świadczenia ponosi nasze państwo. Aby jednak liczyć na wyrównanie do świadczenia minimalnego, obywatele Ukrainy muszą zamieszkiwać na stałe w Polsce.  

Obywatele Ukrainy mogą również liczyć na trzynaste i czternaste emerytury, dokładnie tak samo, jak obywatele RP. Oprócz kryterium dochodowego i w tym przypadku cudzoziemcy muszą mieszkać na stałe w Polsce, by otrzymać to świadczenie. 

Źródło: zus.pl 

Czytaj też: ZUS dodaje 350 zł do emerytury. Wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »