Gdzie składać wnioski na 800 plus? Ważna informacja dla rodziców

Świadczenie 800 plus to program wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi, które z początku upoważniało do otrzymywania kwoty 500 złotych. Sprawdź, jak i gdzie złożyć wniosek oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać to świadczenie.

Jak składać wnioski?

Wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus składa się wyłącznie drogą elektroniczną, a ich obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Można to zrobić na kilka wygodnych sposobów.

Po pierwsze, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), jak również aplikację mobilną mZUS. Kolejnym sposobem jest skorzystanie z portalu Emp@tia, czyli rządowego systemu elektronicznego, pozwalającego na dostęp do usług socjalnych.

Wiele osób korzysta również z możliwości złożenia wniosku przez bankowość elektroniczną — większość popularnych banków w Polsce pozwala na szybkie wysłanie wniosku bez skomplikowanych procedur potwierdzania tożsamości (wystarczą jedynie te, które mamy ustalone w naszym banku).

Reklama

Każda z tych platform umożliwia szybki dostęp do formularza wniosku i jego wypełnienie bez konieczności wizyty w urzędzie.

Kiedy składać wnioski?

Dla osób, które ubiegają się o świadczenie po raz pierwszy, wniosek powinien być złożony jak najszybciej po urodzeniu dziecka - najlepiej w ciągu 3 miesięcy. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, nie będzie możliwości uzyskania wyrównania od dnia narodzin.

Rodzice dzieci już objętych świadczeniem powinni pamiętać, że każdego roku konieczne jest ponowne składanie wniosku. Złożenie wniosku:

  • do końca kwietnia zapewnia wypłatę świadczenia za czerwiec najpóźniej do 30 czerwca.
  • do końca maja - świadczenie za czerwiec i lipiec zostanie wypłacone do końca lipca.
  • do końca czerwca - wypłata świadczenia za trzy miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) nastąpi do końca sierpnia.

Czy można złożyć wniosek w banku?

Owszem, spora grupa banków umożliwia składanie wniosków o 800 plus za pomocą ich bankowości internetowej. Wśród banków oferujących taką możliwość znajdują się m.in.: PKO BP, Pekao, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Santander oraz SKOK-i.

Wybór tej opcji może ułatwić formalności, zwłaszcza dla osób, które korzystają z bankowości elektronicznej na co dzień.

Komu przysługuje świadczenie 800 plus?

Świadczenie to przysługuje na każde dziecko, które pozostaje pod opieką rodziców lub opiekunów i nie ukończyło 18 roku życia. Może być przyznane rodzicom biologicznym, opiekunom faktycznym i prawnym, a także rodzinom zastępczym. Warto pamiętać, że świadczenie nie jest uzależnione od wysokości dochodów rodziny i wypłacane jest co miesiąc bezgotówkowo, wyłącznie przelewem na konto bankowe.

Jeśli dziecko osiągnie pełnoletność w środku miesiąca, kwota świadczenia za ten miesiąc zostanie proporcjonalnie obniżona i wypłacona tylko za dni, w których dziecko spełniało kryteria.

Kiedy świadczenie nie przysługuje?

Świadczenie 800 plus nie przysługuje, jeśli dziecko przebywa w instytucji zapewniającej pełne utrzymanie (np. zakładzie poprawczym), pozostaje w związku małżeńskim, lub jeśli na to samo dziecko przyznano podobne świadczenie za granicą (z wyjątkiem państw UE/EFTA i Wielkiej Brytanii).

Jeżeli wniosek wymaga dodatkowych informacji lub dokumentów, informacja o tym pojawi się na profilu PUE ZUS. Warto regularnie sprawdzać powiadomienia, aby w razie potrzeby szybko dostarczyć brakujące informacje i przyspieszyć wypłatę świadczenia.

KO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »