Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Przepisy są precyzyjne, a kara za błąd dotkliwa
Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Nim zdecydujesz się pozbyć żarówek, zużytych baterii, drobnego sprzętu AGD czy starego telewizora - zastanów się, czy robisz to zgodnie z prawem. W przeciwnym wypadku grozi Ci wysoka kara. Może ona sięgać nawet 5 tysięcy złotych.
Elektrośmieci to zupełnie wyjątkowa kategoria odpadów. Ich wyrzucenie do "zwykłego" kosza na odpady komunalne jest nie tylko nieodpowiedzialne i nieekologiczne, ale również ryzykowne - za taki proceder możemy otrzymać karę.
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku reguluje zasady pozbywania się elektrośmieci. Wyraźnie zaznaczono, że zakazuje się umieszczania zużytego sprzętu razem z innymi śmieciami.
Elektrośmieciami nazywamy wszystkie urządzenia AGD (duże jak pralki i lodówki i te bardziej niepozorne, jak czajniki czy lokówki), RTV (w tym drukarki i telewizory) i niewielkie sprzęty jak tablety, smartfony czy kalkulatory. Elektrośmieci to także akumulatory, baterie i żarówki.
Dla ułatwienia identyfikacji, na wszystkich sprzętach, które klasyfikowane są po zużyciu jako elektrośmieci, widnieje symbol przekreślonego kosza.
Pozbycie się elektrośmieci wymaga odrobiny większego zachodu niż zwykłych odpadów. Z pewnością jednak nie jest to na tyle trudne, aby usprawiedliwiało zostawianie takich odpadów w przypadkowych miejscach, jak lasy czy wyrzucania ich po kryjomu do koszy publicznych.
Zużyte urządzenia można oddać do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt - taki sklep ma obowiązek przyjąć zużyte urządzenie. Mniejsze urządzenia, a także świetlówki, żarówki i baterie można oddać do wielkopowierzchniowego sklepu z AGD i RTV lub do marketu budowlanego.
Pojemniki na niewielkie elektrośmieci, takie jak baterie czy akumulatorki, znajdują się coraz częściej w wielu sklepach dyskontowych.
Jeśli żadna z tych opcji nam nie pasuje, możemy również zawieźć elektrośmieci do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych.
W niektórych spółdzielniach i w niektórych gminach organizowane są również cykliczne akcje zbierania zepsutego i zużytego sprzętu elektronicznego. Niektóre firmy umożliwiają również nadawanie takich niewielkich sprzętów do siebie kurierem czy za pomocą automatów pocztowych - nierzadko za darmo.
Samodzielne oddanie sprzętu do punktu zajmującego się zbiorem elektrośmieci jest zawsze bezpłatne.
Elektrośmieci stanowią niebezpieczeństwo. Nierzadko zawierają takie substancje jak azbest, kadm, freon, rtęć, brom. Wszystkie one, po wydostaniu się z odpadu, mogą trwale skazić glebę lub wodę.
Nieodpowiedzialne postępowanie z elektrośmieciami stanowi olbrzymie zagrożenie dla ekosystemów - nie tylko zwierząt i roślin, ale także ludzi.
To ważna informacja również dla osób, które samodzielnie chcą spróbować rozmontowywania swoich starych sprzętów "na czynniki pierwsze". Lepiej pozostawić to specjalistycznym zakładom, które posiadają odpowiednie pozwolenia oraz wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie.
KO